Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
To jo, ale vetsina tech PCI antenek umi klienta, nebo ad-hoc (tak jsem
to vyresil ja, ale jeste nemam toho notebooka) a nedela AP mod, coz
bude potreba si overit a pocitat s tim ,jinak tam vetsi zadrhel nevidim.
NN
Ahoj,
přepokládám že tam máš na to PC nějakej Linux. Pak kup nějakou Atheros kartu a použij k ní ovladače Madwifi. Je to spolehlivá konfigurace kterou využívám na hodně místech.
Jako PCI kartu používám tehle TP-LINK: TL-WN553AG (http://i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=483), v tomhle shopu mají někde i ke stažení utilitu pro nastavení kanálů pro 5GHz, ale je jen pro widle.
Snad Ti to pomůže
Sopťa
Ta wi-fi karta má PCI verzi 2.2, chtělo by to zjistit, jakou verzi má základní deska. Pak taky záleží na tom jak starý linux tam máte, aby vůbec měl podproru pro tuhle kartu. Můžete taky zvážit možnost koupit router krabičku, má daleko menší spotřebu a funkčností by mohla stačit.
Ahoj, asi nejlepší řešení pro tebe bude si koupit wifi router, koukal jsem na CZC a pro tvoji cenovou dostupnost: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61746 ... Kdysi jsem měl tento router doma a byl uplně v poho...
Ten tvůj server si pak můžeš doma klidně nechat a na tomto routeru tunelovat patřičné porty na tento server.
V okamžiku, kdy bys do tvého routeru přidal wifi sítovku, musel bys jí nastavit nějakou IP a jistě by byla z jiného rozsahu než sít za kabelem... Takže bys měl dvě různé sítě .. to mi přijde jako opruz :)
Jak tak hledam a nacházim v googlu, tak wpa ap umí jenom hostap?
Je to asi takto do internetu máš IPv4 nějakou XXX.YYY.FFF.KKK na LAN po kabelu řekněme eth1 máš 192.168.0.0/24 na wifi by sis vytvořil další sít, řekněmě wlan0 192.168.1.0/24 .. Takže budeš muset mít pravidla pro MASQ pro tyto dvě rozhranní... klasicky sítovky umožnují použití šifrování WEP.. to se nastaví přes iwconfig, když chceš WPA, tak to se dělá přes hostapd ...
Opravdu silně doporučuji koupit ten HW router .. protože, když koupíš levnou pci kartu, tak nejspíš nebude fungovat s hostap ovladačem.. na webu hostap jsou uvedeny karty, které jdou použít, tak to zvaž..
A DHCP bys pak musel nastavit tak, aby pro různé rozhranní přiděloval adresy z různých podsítí... jinak ti nebude chodit routování..
Neni lepší tu wifinu nechat routovat a v dmz (jestli umí) nechat server?
IMHO a psal jsem to i výše, si myslím naprosto to samé. Pan Štěpánek, ale asi rád říká, že mu ten linux dělá a umí dělat vše, co potřebuje Nic ve zlém..
Jinak si nedokážu vysvětlit proč by navrhoval toto komplikované řešení... navíc časem dotazující stejně zjistí, že už ten server doma stejně nepotřebuje nebo, že žere zbytečně elektřinu a zruší ho nadobro.. a pak bude mít doma jen pár PCI karet a žádný net... neboli vyhozené peníze....
V okamžiku, kdy bys do tvého routeru přidal wifi sítovku, musel bys jí nastavit nějakou IP a jistě by byla z jiného rozsahu než sít za kabelem... Takže bys měl dvě různé sítě .. to mi přijde jako opruz :)To je kravina, můžeš udělat bridge - tak to taky je udělaný na těch krabičkách co tu doporučuješ...
Dík za info, myslel jsem si, že by to mělo jít, ale nikdy jsem to nezkoušel...
Hm, s atherosem bych dělal něco jako "iwconfig wlan0 mode master" a pak dle "chutě", nakonfigurovat dhcpd pro daný wlan0, případně statiku. Nebo onen hostap.
Ten asus by teoreticky jel ... viz HW záznam.
Tiskni
Sdílej: