Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
1. cesky slovnik
Nemohu kontrolovat pravopis, protoze zrejme nema slovnik. Kdyz se proklikam nastavenim, mam tam pouze turectinu a zadny dalsi vyber. Bohuzel nemohu najit, co kde stahnout, nebo co si mam nainstalovat.
2. propojeni s firefox
Pri kliknuti na odkaz (url) mi napise ze ho nemuze otevrit. Tady vubec nemam tuseni, co a jak a kde nastavit. Tahle funkce fungovala a prestala fungovat "sama od sebe" Bohuzel nevim kdy a v jake souvislosti, ale vim ze jsem v evolutionu od pocatecniho nastaveni (pri prvnim spusteni) nic nemenil. Prosim poradte.
dekuji
pacman -S aspell-cs gnome-spellA pak jen vypnout a zapnout evolution a v nastaveni uz budes mit i cestinu, takze ju zaskrtni a pak uz by to melo bejt ok
aspell-cs jsem mel
gnome-spell jsem nainstaloval
evolution-nastaveni editoru - hledani preklepu - stale tam mam jen turectinu.
preferovane apl.- mam tam firefox od sameho zacatku. A evolution na postu take. Znova opakuji- ze zobrazovani odkazu driv fungovalo. Jinak presna hlaska je "nelze otevrit odkaz - operace neni podporovana"
tak to nechodi ani s operou
Stale nemuzu na nic prijit-skoda
tak taky nic. Ja zde mam dokonce testovaciho uzivatele. Tak jsem to zkousel u nej, ale mam jen jeden email, takze jsem mu nastaval ucet na stejny email. Takze kdyby to bylo nekde v nastaveni, musel by to mit evolution nastaveny pro vsechny uzivatele.
Tiskni
Sdílej: