Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nevím jestli je to na poradnu nebo spíš na blog, ale třeba někdo poradí. Mám trošku problém s WiFi viz výše. Problé spíš morální. Stroj IBM ThinkPad T41 + Ubuntu 9.04 + Atheros AR5212 (miniPCI karta originál pro ThinkPad). Jen poznamenám, že to blbne stejně i na OpenSUSE 11.1 nebo kolik. Při použití ovladače ath5k i Madwifi se jakoby dynamicky mění rychlost připojení uváděná v NetworkManageru (od 1 do 54 Mb/s) a dochází k přerušování spojení na ASUS WL500gP a ukazuje slabý signál i blízko AP (neřešme interference a přebuzení), i když při použití ath5k je to citelnější. Aktuálně v distribuci šířené Wicd si pro jistotu ani neškrtne (nepřipojí se na ASUS, šifrování WEP). A chová se to stejně i na jiných AP. Momentálně jsem tam nahodil win ovladač (od IBM) přes Ndiswrapper, je jakási lepší "citlivost", trvale 54Mb/s a nepadá spojení. Já vím, funguje to, ale... Napadá někoho řešení?
Karta je zapojená na dvě integrované antény, káblíky jsou nepoškozené a připojené podle popisek (main, aux). Karta je sice v notebooku vyměněná, ale je to karta "originál" pro IBM ThinkPad T41 (má patřičné FRU kódy), vytažená z jiného T41.
Co se týká přebuzení a kvality signálu vůbec (vzhledem k onomu ASUS WL500gP), laboroval jsem s vysílacím výkonem ASUSu a vzájemnou polohou NTB a ASUSu, karta má jakoby malou citlivost, Network Manager ukazoval sílu signálu od cca 5% do 40%. Nepřehazoval jsem ovladače, nebyl čas a potřeboval jsem být připojen, takže pouze zkoušeno se "stabilním" Ndiswrapperem. Jak bude chvilka, tak si s tím ještě pohraju.
Koupil jsem nový hadr a nově nainstaloval Ubuntu 9.04 z nějaké Alpha5 či kolik, ovladač ke kartě to dalo ath_pci, potom aktualizace, ovladač nový ath5k_pci, chování podobné, kvalita signálu 30-50%, dynamická zněna datového toku, nepadalo to. Mé drahé přestalo fungovat připojení na eee900A. Připojila se a po pár desítkách sekund se přestaly načítat webové stránky a komunikovat gajim. Po nějaké době se už nepřipojila vůbec. Má tam Ubuntu pro eee 8.04.2.
Po spoustě marných pokusů to rozchodit jsem vypnul WEP šifrování a najednou to u ní jede, u mě to nepadá. Takže problém se šifrováním? Nevím sice kde, jestli v Ubuntu nebo WL-500gP (jeho restartování problém neřešilo), ale problém se neobjevuje. Pokud něco vykoumám, tak to sem hodím.
Tiskni
Sdílej: