OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim do fora,
mel bych maly problem s kompilaci ESFQ a to konkretne s polozkou CONFIG_NET_SCH_ESFQ_NFCT=y (ESFQ's conntrack hash types)
Udajne je potreba toto pri kompilaci v .config zahrnout, aby spravne fungovalo rozdelovani pasma pri shapingu , pouzivam distribucni jadro linux-source-2.6.26 dale mam nainstalovane hlavickove soubory linux-headers-2.6.26-2-686 a linux-headers-2.6.26-2-comon. Jadro jsem opatchoval esfq-2.6.21.5 (posledni esfq co jsem nasel), stejne tak ve verzi iproute2-2.6.26.
Kdyz dam kompilovat jadro, zkoncim chybovou hlaskou:
CC [M] net/sched/sch_esfq.o
net/sched/sch_esfq.c: In function 'esfq_hash':
net/sched/sch_esfq.c:145: error: 'struct sk_buff' has no member named 'nh'
net/sched/sch_esfq.c:161: error: 'struct sk_buff' has no member named 'nh'
net/sched/sch_esfq.c: At top level:
net/sched/sch_esfq.c:684: warning: initialization from incompatible pointer type
net/sched/sch_esfq.c:687: warning: initialization from incompatible pointer type
make[2]: *** [net/sched/sch_esfq.o] Error 1
make[1]: *** [net/sched] Error 2
make: *** [net] Error 2
Mam podezreni na to, ze mam spatny patch ESFQ na kernel, ale bohuzel se mi nepodarilo najit jiny vhodny patch. V readme pro ESFQ jsem se docetl, ze "Note: do not select "Layer 3 Dependent Connection tracking (OBSOLETE)". If you do, ESFQ's conntrack hash types will be unavailable." nicmene v menuconfig Lennyho jsem tuto polozku "Layer 3" nenasel a navic nevim, jestli by to resilo tento problem. Layer 3 vyuzivaji co jsem se docetl v jadre CONFIG_NF_CT_PROTO_DCCP a CONFIG_NF_CT_PROTO_SCTP ale nejsem si jisty, jestli kompilace probehne v poradku, kdyz tyto dva moduly vypustim a zda-li to nebude mit nejaky negativni vliv na beh jinych programovych casti jadra.
Potrebuji zakomponovat do noveho jadra IMQ, ESFQ, connlimit, layer7, ipp2p, zatim havaruji pouze na ESFQ. Nejsem si jisty, ale polozka v .config CONFIG_NETFILTER_XT_MATCH_CONNLIMIT=m je skutecne connlimit modul, takze je potreba pouze opatchovat iptables ? Iptables jsem pouzil ve verzi 1.4.0, protoze jsem na nej nasel veskere patche.
dekuji vsem za radu ;)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: