Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.11.1. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána nová verze 15.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04 1.1 a 20.04 OTA-11. Vedle oprav chyb a drobných vylepšení je řešen také středně závažný bezpečnostní problém.
I letos vyšla řada ajťáckých adventních kalendářů: Advent of Code 2025, Perl Advent Calendar 2025, CSS Advent Calendar 2025, Advent of A11Y 2025, Advent of AI Security 2025, Advent of Agents (in Google) 2025, Advent of Svelte 2025, …
Zdravim do fora,
mel bych maly problem s kompilaci ESFQ a to konkretne s polozkou CONFIG_NET_SCH_ESFQ_NFCT=y (ESFQ's conntrack hash types)
Udajne je potreba toto pri kompilaci v .config zahrnout, aby spravne fungovalo rozdelovani pasma pri shapingu , pouzivam distribucni jadro linux-source-2.6.26 dale mam nainstalovane hlavickove soubory linux-headers-2.6.26-2-686 a linux-headers-2.6.26-2-comon. Jadro jsem opatchoval esfq-2.6.21.5 (posledni esfq co jsem nasel), stejne tak ve verzi iproute2-2.6.26.
Kdyz dam kompilovat jadro, zkoncim chybovou hlaskou:
CC [M] net/sched/sch_esfq.o
net/sched/sch_esfq.c: In function 'esfq_hash':
net/sched/sch_esfq.c:145: error: 'struct sk_buff' has no member named 'nh'
net/sched/sch_esfq.c:161: error: 'struct sk_buff' has no member named 'nh'
net/sched/sch_esfq.c: At top level:
net/sched/sch_esfq.c:684: warning: initialization from incompatible pointer type
net/sched/sch_esfq.c:687: warning: initialization from incompatible pointer type
make[2]: *** [net/sched/sch_esfq.o] Error 1
make[1]: *** [net/sched] Error 2
make: *** [net] Error 2
Mam podezreni na to, ze mam spatny patch ESFQ na kernel, ale bohuzel se mi nepodarilo najit jiny vhodny patch. V readme pro ESFQ jsem se docetl, ze "Note: do not select "Layer 3 Dependent Connection tracking (OBSOLETE)". If you do, ESFQ's conntrack hash types will be unavailable." nicmene v menuconfig Lennyho jsem tuto polozku "Layer 3" nenasel a navic nevim, jestli by to resilo tento problem. Layer 3 vyuzivaji co jsem se docetl v jadre CONFIG_NF_CT_PROTO_DCCP a CONFIG_NF_CT_PROTO_SCTP ale nejsem si jisty, jestli kompilace probehne v poradku, kdyz tyto dva moduly vypustim a zda-li to nebude mit nejaky negativni vliv na beh jinych programovych casti jadra.
Potrebuji zakomponovat do noveho jadra IMQ, ESFQ, connlimit, layer7, ipp2p, zatim havaruji pouze na ESFQ. Nejsem si jisty, ale polozka v .config CONFIG_NETFILTER_XT_MATCH_CONNLIMIT=m je skutecne connlimit modul, takze je potreba pouze opatchovat iptables ? Iptables jsem pouzil ve verzi 1.4.0, protoze jsem na nej nasel veskere patche.
dekuji vsem za radu ;)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: