Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Pro kompresi PDF nebo png jsem zkoušel použít příkaz convert -compress, ale nedaří se, protože nevím, jak napsat hodnotu za slovo compress. Zkoušel jsem například -compress 1:10 nebo -compress 10:1, nebo -compress 0,5 a hodně dalších možností, ale ani jedna nefunguje; neustále mi to hlásí, že nerozeznal hodnotu. Zkoušel jsem nápovědu convert -h nebo man convert, ale žádné vysvětlení tam není. Jsou tam sice vypsané přepínače a k čemu jsou, ale u žádného není vysvětlené, v jakých hodnotách a jakým způsobem se zadávají. Potom jsem zkoušel hledat na internetu a tam jsem našel buď jenom nesmysly, které se toho příkazu vůbec netýkyjí, a když už se konečně něco objevilo, zase nebylo vysvětlené, jak s tím zacházet.
Jak mám správně zadávat hodnoty pro přepínač compress v příkazu convert?
Teď jsem zkoušel jako hodnotu ke -compress zadávat: none, bzip, zip, jpeg, jpeg2000, fax, group4, lossless, lzw, rle, a ani jedno mi nepomáhá. Funguje to sice - vytváří mi to nové soubory, ale blbé: Místo, aby zabíraly méně kilobajtů, než původně, tak zabírají většinou více. Navíc, v Konzoli se mi pokaždé hlásí:
**** Warning: File has an invalid xref entry: 14. Rebuilding xref table. **** This file had errors that were repaired or ignored. **** The file was produced by: **** >>>> ImageMagick 6.3.2 09/26/07 Q16 http://www.imagemagick.org <<<< **** Please notify the author of the software that produced this **** file that it does not conform to Adobe's published PDF **** specification.
Je snad chyba v tom balíčku ImageMagick? Já zkouším komprimovat PDF, které jsem dříve vytvořil z obrázků, a které zabírá asi 300KB na jednu stránku a pokouším se z toho vyrobit PDF, které zabere méně kilobajtů. Je nástroj convert -compress vůbec na to? Je to vůbec program, který jsem hledal, nebo mám použít něco jiného a co?
-compress <type> the type of image compression Choices are: None, BZip, Fax, Group4, JPEG, Lossless, LZW, RLE or Zip. Specify +compress to store the binary image in an uncompressed format. The default is the compression type of the specified image file. If LZW compression is specified but LZW compression has not been enabled, the image data will be written in an uncompressed LZW format that can be read by LZW decoders. This may result in larger-than-expected GIF files. "Lossless" refers to lossless JPEG, which is only available if the JPEG library has been patched to sup- port it. Use of lossless JPEG is generally not recommended. Use the -quality option to set the compression level to be used by JPEG, PNG, MIFF, and MPEG encoders. Use the -sampling-factor option to set the sampling factor to be used by JPEG, MPEG, and YUV encoders for downsampling the chroma channels.
Já jsem si dříve z několika obrázků vyrobil PDF, které zabírá asi 300 KB na jeden list. Zdá se mi to hodně, proto se snažím z toho PDF vyrobit ten samý PDF, který bude ale zabírat méně kilobajtů, než předtím. Jak toho dosáhnu pomocí programu convert? A hodí se vůbec ten program na to, nebo mám použít něco jiného a co?
V tom PDF ten obrázek má rozměry 595x842 pixelů. Je ve formátu PDF a zajímám se o zmenšení v kilobajtech při zacování velikosti v pixelech a aby byl zase v PDF.
Rozměry má 595x842px, přes celou stránku a je v PDF. Zajímám se o zmenšení toho PDF v kilobajtech a při zachování velikosti v pixelech.
Tiskni
Sdílej: