Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Zkompiloval jsem si Gentoo i686, nastavil jak jsem chtěl - vše, až na wifi mi chodilo. Pak jsem se rozhold, že přejdu na 64-bit. Tak jsem zkompiloval systém obdobně, nastavil všechny možné konfigy... Po nainstalování potřebných app zkouším Xka. nejdou. Nastavím xorg.conf. Jako výchozí WM mám xfce4. nejdřív se zobrazí jen křížek místo šipky (myši), pak už to vykresluje "tipy a triky" a hned potom to zamrzne, černá obrazovka a konec... nainstaloval jsem gnome i kde. Bez úspěchu. Taky jsem zkoušel v rootovo konsoli napsat gdm normálně mi naběhlo přihlášení, při změně jazyka (zeptá se mi, jestli chci požít utf-8.CS_cz za default) Xka taktéž zamrznou. Proto po zamrznutí se připojím na PC přes SSH (jediné, co fachá je Alt+SysRq+S), rebootuji a zkouším znovu... Když si po startu GDM vyberu window manager, zeptá se mi, jestli ho chci použít jako default. Když hned (ani ne 0.5 sec) neklepnu do enteru, zamrzne... Když klepnu včas, začne se načítat gnome, xfce, nebo kde. Nic nenaběhne. Ztuhne to. Když přes ssh killnu Xka, tak mám jen černou screen se ztuhlým kurzorem nahoře vlevo. Jako když vám nabíhají Widle95 a při bootu zamrznou. Nemám tam žádný text.
Jedině když si spustím blackbox a v něm xfce panel atp., tak to jde. Ale ty tři "hlavní" WM nefachají. Poraďte mi pls apoň jaký démon mají společný, třeba by to mohl způsobovat on.
Jinak kernel požívám 2.6.29-r5, zkoušel jsem překompilovat všechny drivery, xf86-input-*, xf86-video-intel, taky x-server atp. V kernelu mi nic nechybí (si myslím), jádro nekompiluji poprvé. Když si nejsem něčím jistý, podívám se do helpu, nebo tu fci nechám zkompilovat.
HW mám Kačer Extensa 5620, intel GMA grafiku, CPU Core 2 duo a 2 GB RAM - takže nedostatkem operační paměti to taky nebude Jo a nepoužívám swap (v i686 jsem ho měl).
Xorg.conf vypisovat nebudu, tím to asi nebude, když mi Xka naběhnou.
Btw, v tom BlackBoxu mi také nefunguje vše OK, když spustím nějaký větší program, tak buď Xka ztuhnou (ale dají se killnout přes SSH s spustí se mi přihlášení), nebo mi naskočí konsole a pak hned nové přihlášení.
Tiskni
Sdílej: