Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zkompiloval jsem si Gentoo i686, nastavil jak jsem chtěl - vše, až na wifi mi chodilo. Pak jsem se rozhold, že přejdu na 64-bit. Tak jsem zkompiloval systém obdobně, nastavil všechny možné konfigy... Po nainstalování potřebných app zkouším Xka. nejdou. Nastavím xorg.conf. Jako výchozí WM mám xfce4. nejdřív se zobrazí jen křížek místo šipky (myši), pak už to vykresluje "tipy a triky" a hned potom to zamrzne, černá obrazovka a konec... nainstaloval jsem gnome i kde. Bez úspěchu. Taky jsem zkoušel v rootovo konsoli napsat gdm normálně mi naběhlo přihlášení, při změně jazyka (zeptá se mi, jestli chci požít utf-8.CS_cz za default) Xka taktéž zamrznou. Proto po zamrznutí se připojím na PC přes SSH (jediné, co fachá je Alt+SysRq+S), rebootuji a zkouším znovu... Když si po startu GDM vyberu window manager, zeptá se mi, jestli ho chci použít jako default. Když hned (ani ne 0.5 sec) neklepnu do enteru, zamrzne... Když klepnu včas, začne se načítat gnome, xfce, nebo kde. Nic nenaběhne. Ztuhne to. Když přes ssh killnu Xka, tak mám jen černou screen se ztuhlým kurzorem nahoře vlevo. Jako když vám nabíhají Widle95 a při bootu zamrznou. Nemám tam žádný text.
Jedině když si spustím blackbox a v něm xfce panel atp., tak to jde. Ale ty tři "hlavní" WM nefachají. Poraďte mi pls apoň jaký démon mají společný, třeba by to mohl způsobovat on.
Jinak kernel požívám 2.6.29-r5, zkoušel jsem překompilovat všechny drivery, xf86-input-*, xf86-video-intel, taky x-server atp. V kernelu mi nic nechybí (si myslím), jádro nekompiluji poprvé. Když si nejsem něčím jistý, podívám se do helpu, nebo tu fci nechám zkompilovat.
HW mám Kačer Extensa 5620, intel GMA grafiku, CPU Core 2 duo a 2 GB RAM - takže nedostatkem operační paměti to taky nebude Jo a nepoužívám swap (v i686 jsem ho měl).
Xorg.conf vypisovat nebudu, tím to asi nebude, když mi Xka naběhnou.
Btw, v tom BlackBoxu mi také nefunguje vše OK, když spustím nějaký větší program, tak buď Xka ztuhnou (ale dají se killnout přes SSH s spustí se mi přihlášení), nebo mi naskočí konsole a pak hned nové přihlášení.
Tiskni
Sdílej: