Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ahoj,
mohl by mi sem někdo po lopatě napsat jak rozběhat dva klienty Ekiga za serverem s iptables a ipmasq? Na včech třech strojích je Debian. Ten server má veřejnou IP, ty dva klienti pochopitelně ne. Přečetl jsem kde co a pochopil, že musím asi nainstalovat siproxd na ten server a asi i něco povolit v iptables (port 5060 a rozsah pro RTP 7080-7090) ale bez úspěchu. Pokud spustím Ekigu přímo na serveru, tak se vpohodě zaregistruje na ekiga.net, pokud z klienta tak píše, že nelze provést registraci a chyba 408. Vůbec jsem na to nikde nenašel vzorový příklad a přitom mi to příjde jako celkem běžná konfigurace. Nebo všichni jedete VoIP s veřejných IP adres? Zkoušel jsem to trasovat přes tshark na tom serveru ale aby se v tom prase vyznalo
Tak jsem to nakonec hacknul, ale trvalo mi to. Největší zádrhel byl asi v siproxd neboť verze která je v unstable Debianu zdá se neumí běžet v chroot a je potřeba zakomentovat parametr chrootjail, pak se siproxd rozběhne korektně. Příslušná pravidla pro iptables, která mě to také donutilo nastudovat jsou:
iptables -t filter -A INPUT -m udp -p udp -i $VEREJNA_IP --dport 5060 -j ACCEPT
iptables -t filter -A INPUT -m udp -p udp -i $VEREJNA_IP --dport 7070:7080 -j ACCEPT
Předpokladem je, že z vnitřní sítě na vnitřní rozhraní routeru je vše povoleno. Toto mi stačilo. Zádrhel byl opravdu v tom korektním nastartování siproxd. V klientu ekiga je pak potreba zadat jako sip proxy právě adresu vnitřního rozhraní routeru!
Tiskni
Sdílej: