Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Ahoj,
pokoušel jsem se vzdáleně spravovat systém BackTrack 3.0 pomocí agetty a pak i mgety. Z Win mi přihlášení zhavaruje vždy na ověření login.
v /var/log/secure je patrne, ze system bere terminal jako login a zakonite pak nasleduje invalid password
Sep 4 11:39:20 (none) login[3451]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 11:40:34 (none) login[3452]: ROOT LOGIN on `tty2'
Sep 4 11:42:27 (none) login[3453]: ROOT LOGIN on `tty3'
Sep 4 12:04:32 (none) login[3799]: invalid password for `bt login: ' on `ttyS0'
Sep 4 12:36:41 (none) login[3454]: `bt login' logged in on `tty4'
Sep 4 12:38:46 (none) login[3937]: invalid password for `bt login: ' on `ttyS0'
Sep 4 14:11:19 (none) login[3941]: ROOT LOGIN on `tty4'
Sep 4 14:26:01 (none) login[3440]: ROOT LOGIN on `tty2'
Sep 4 14:27:48 (none) login[3441]: ROOT LOGIN on `tty3'
Sep 4 14:31:24 (none) login[3589]: invalid password for `}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!8' on `ttyS0'
Sep 4 14:42:37 (none) login[3432]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 14:50:28 (none) login[3434]: ROOT LOGIN on `tty3'
Sep 4 15:00:58 (none) login[3619]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 15:04:52 (none) login[3447]: invalid password for `}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!W' on `ttyS0'
Sep 4 15:05:29 (none) login[3441]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 15:05:49 (none) login[3458]: invalid password for `}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!X' on `ttyS0'
pro dalsi informaci kratky vypis /var/log/mgetty.ttyS0
09/04 15:04:58 yS0 mgetty: interim release 1.1.36-Jun15
09/04 15:04:58 yS0 check for lockfiles
09/04 15:04:58 yS0 locking the line
09/04 15:04:58 yS0 can't get group 'modem': Success
09/04 15:04:58 yS0 lowering DTR to reset Modem
09/04 15:04:59 yS0 clean_line: only 500 of 2137 bytes logged
09/04 15:04:59 yS0 send: \dATQ0V1H0[0d]
09/04 15:05:00 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:00 yS0 send: ATS0=0Q0&D3&C1[0d]
09/04 15:05:00 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:01 yS0 waiting...
09/04 15:05:11 yS0 wfr: waiting for ``RING''
09/04 15:05:11 yS0 send: ATA[0d]
09/04 15:05:11 yS0 waiting for ``CONNECT'' ** found **
09/04 15:05:22 yS0 send:
09/04 15:05:22 yS0 waiting for ``_'' ** found **
09/04 15:05:40 ##### data dev=ttyS0, pid=3458, caller='none', conn='33600/ARQ/V34/LAPM', name='', cmd='/bin/login', user='}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"}-}#}&Z}2~}#@!}!}#} }7}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"}-}#}& ;~}#@!}!}$} }7}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"}-}#}&'}~}#@!}!}%} }4}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"P$~}#@!}!}&} }4}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"?}9~}#@!}!}'} }4}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"S'
--
09/04 15:05:52 yS0 mgetty: interim release 1.1.36-Jun15
09/04 15:05:52 yS0 check for lockfiles
09/04 15:05:52 yS0 locking the line
09/04 15:05:52 yS0 can't get group 'modem': Success
09/04 15:05:53 yS0 lowering DTR to reset Modem
09/04 15:05:54 yS0 clean_line: only 500 of 3747 bytes logged
09/04 15:05:54 yS0 send: \dATQ0V1H0[0d]
09/04 15:05:55 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:55 yS0 send: ATS0=0Q0&D3&C1[0d]
09/04 15:05:55 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:55 yS0 waiting...
a inittab mam
# Dialup lines:
d1:12345:respawn:/usr/local/sbin/mgetty -D ttyS0 /dev/ttyS0
#d2:12345:respawn:/sbin/agetty -mt60 38400,19200,9600,2400,1200 ttyS1 vt100
Prosim, nevite nekdo, kde delam chybu?
Je třeba vědět, že první výzvu „login:“ a načtení uživatelského jména nedělá program login, ale getty. getty po získání jména zavolá login a jako první nepřepínačový argument mu zadá zjištené jméno. Výzva „password:“ je pak již v režii loginu. Následující (obvykle 2) cykly login–pasword dělá už celé login.
Takže chyba bude někde v getty.
Z hlášky login[3799]: invalid password for `bt login: ' on `ttyS0'
bych řekl, že máte problémy s echem serverovém modemu. Prostě getty když mu zazvoní modem a zvedne linku, tak pošle datovou zprávu „bt login: “ (vyzvu k zadání uživatelského jména), jenže modem nemá vypnuté lokální echo, a tak kromě odeslání dat po telefonní lince je i zopakuje zpátky. Někde se tam nějak připlete odentrování a getty si myslí, že uživatel na druhém konci napsal „bt login: “ a použije to jako uživatelské jméno, které předá loginu.
Takže se podívejte, jak se v modemu vypíná echo.
Nicméně z téhle sestavy dýchá historie, kdy dráty byly dráty, telefonní ústředny analogové a odposlech nikdo neřešil. Dneska by bylo bezpečnější udělat si PPP server, s druhým koncem sestavit IP spojení a nechat klienta, ať se přihlásí pomocí SSH.
Tiskni
Sdílej: