Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Ahoj,
pokoušel jsem se vzdáleně spravovat systém BackTrack 3.0 pomocí agetty a pak i mgety. Z Win mi přihlášení zhavaruje vždy na ověření login.
v /var/log/secure je patrne, ze system bere terminal jako login a zakonite pak nasleduje invalid password
Sep 4 11:39:20 (none) login[3451]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 11:40:34 (none) login[3452]: ROOT LOGIN on `tty2'
Sep 4 11:42:27 (none) login[3453]: ROOT LOGIN on `tty3'
Sep 4 12:04:32 (none) login[3799]: invalid password for `bt login: ' on `ttyS0'
Sep 4 12:36:41 (none) login[3454]: `bt login' logged in on `tty4'
Sep 4 12:38:46 (none) login[3937]: invalid password for `bt login: ' on `ttyS0'
Sep 4 14:11:19 (none) login[3941]: ROOT LOGIN on `tty4'
Sep 4 14:26:01 (none) login[3440]: ROOT LOGIN on `tty2'
Sep 4 14:27:48 (none) login[3441]: ROOT LOGIN on `tty3'
Sep 4 14:31:24 (none) login[3589]: invalid password for `}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!8' on `ttyS0'
Sep 4 14:42:37 (none) login[3432]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 14:50:28 (none) login[3434]: ROOT LOGIN on `tty3'
Sep 4 15:00:58 (none) login[3619]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 15:04:52 (none) login[3447]: invalid password for `}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!W' on `ttyS0'
Sep 4 15:05:29 (none) login[3441]: ROOT LOGIN on `tty1'
Sep 4 15:05:49 (none) login[3458]: invalid password for `}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!X' on `ttyS0'
pro dalsi informaci kratky vypis /var/log/mgetty.ttyS0
09/04 15:04:58 yS0 mgetty: interim release 1.1.36-Jun15
09/04 15:04:58 yS0 check for lockfiles
09/04 15:04:58 yS0 locking the line
09/04 15:04:58 yS0 can't get group 'modem': Success
09/04 15:04:58 yS0 lowering DTR to reset Modem
09/04 15:04:59 yS0 clean_line: only 500 of 2137 bytes logged
09/04 15:04:59 yS0 send: \dATQ0V1H0[0d]
09/04 15:05:00 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:00 yS0 send: ATS0=0Q0&D3&C1[0d]
09/04 15:05:00 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:01 yS0 waiting...
09/04 15:05:11 yS0 wfr: waiting for ``RING''
09/04 15:05:11 yS0 send: ATA[0d]
09/04 15:05:11 yS0 waiting for ``CONNECT'' ** found **
09/04 15:05:22 yS0 send:
09/04 15:05:22 yS0 waiting for ``_'' ** found **
09/04 15:05:40 ##### data dev=ttyS0, pid=3458, caller='none', conn='33600/ARQ/V34/LAPM', name='', cmd='/bin/login', user='}#@!}!}"} }7}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"}-}#}&Z}2~}#@!}!}#} }7}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"}-}#}& ;~}#@!}!}$} }7}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"}-}#}&'}~}#@!}!}%} }4}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"P$~}#@!}!}&} }4}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"?}9~}#@!}!}'} }4}"}&} }*} } }%}&}!X<p}'}"}(}"S'
--
09/04 15:05:52 yS0 mgetty: interim release 1.1.36-Jun15
09/04 15:05:52 yS0 check for lockfiles
09/04 15:05:52 yS0 locking the line
09/04 15:05:52 yS0 can't get group 'modem': Success
09/04 15:05:53 yS0 lowering DTR to reset Modem
09/04 15:05:54 yS0 clean_line: only 500 of 3747 bytes logged
09/04 15:05:54 yS0 send: \dATQ0V1H0[0d]
09/04 15:05:55 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:55 yS0 send: ATS0=0Q0&D3&C1[0d]
09/04 15:05:55 yS0 waiting for ``OK'' ** found **
09/04 15:05:55 yS0 waiting...
a inittab mam
# Dialup lines:
d1:12345:respawn:/usr/local/sbin/mgetty -D ttyS0 /dev/ttyS0
#d2:12345:respawn:/sbin/agetty -mt60 38400,19200,9600,2400,1200 ttyS1 vt100
Prosim, nevite nekdo, kde delam chybu?
Je třeba vědět, že první výzvu „login:“ a načtení uživatelského jména nedělá program login, ale getty. getty po získání jména zavolá login a jako první nepřepínačový argument mu zadá zjištené jméno. Výzva „password:“ je pak již v režii loginu. Následující (obvykle 2) cykly login–pasword dělá už celé login.
Takže chyba bude někde v getty.
Z hlášky login[3799]: invalid password for `bt login: ' on `ttyS0'
bych řekl, že máte problémy s echem serverovém modemu. Prostě getty když mu zazvoní modem a zvedne linku, tak pošle datovou zprávu „bt login: “ (vyzvu k zadání uživatelského jména), jenže modem nemá vypnuté lokální echo, a tak kromě odeslání dat po telefonní lince je i zopakuje zpátky. Někde se tam nějak připlete odentrování a getty si myslí, že uživatel na druhém konci napsal „bt login: “ a použije to jako uživatelské jméno, které předá loginu.
Takže se podívejte, jak se v modemu vypíná echo.
Nicméně z téhle sestavy dýchá historie, kdy dráty byly dráty, telefonní ústředny analogové a odposlech nikdo neřešil. Dneska by bylo bezpečnější udělat si PPP server, s druhým koncem sestavit IP spojení a nechat klienta, ať se přihlásí pomocí SSH.
Tiskni
Sdílej: