sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Dobrý den, potřeboval bych vědět jak správně změnit konfiguraci. Nejsem u toho příliš dlouho, takže bych potřeboval poradit. Nový poskyovatel je o2.
Na serveru běží:
DHCP server
postfix a pravděpodobně i fetchmail (server je pop3 a smtp)
openvpn
nepodstatné (samba)
Server běží na něm Debian 5 Lenny a má 2 síťovky (eth0 je pro přípojení z routeru (veřejná IP) a eth1 by měla jít do switche). Napadá mě jestli nejsou 2 síťovky zbytečné, ale konfigurace by měla být jednodušší, ne?
Nejsem si jist zda to bude klasika od o2 (takže dhcp klient) a nebo po mých urgencích dostanou statickou adresu.
a) Jak tedy změnit konfiguraci pokud budou mít dynamiku
b) jak správně změnit konfiguraci pokud bude statika
Stačí když správně změním ručně nastavení v těchto souborech?
------------------------------
/etc/rc.local
/etc/resolv.conf
/etc/network/interfaces
/etc/dhcp3/dhcpd.conf
/etc/dhcp3/dhclient.conf
------------------------------
cat /etc/rc.local
iptables -t nat -I POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
misto maskarady bych tam dal neco jako
iptables-restore < /etc/firewall.conf
Pak povol routovani
cat /etc/sysctl.conf
net.ipv4.conf.all.forwarding=1
Adresy DNS serveru by ti mel pridelit DHCP server od O2. Takze /etc/resolv.conf needitujes. Pokud nemas svuj DNS server.
cat /etc/network/interfaces
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug eth0
# The primary network interface
#iface eth1 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.150.1
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.150.255
network 192.168.150.0
Snad jsem na nic nezapomnel
Dobrý den, řekl bych že tohle bude můj případ a v takovém případě budu muset PPPoE nastavit na serveru a pokud to bude statika tak bude stačit nastavit přímo IP adresy?
Nevím, jak mají řešené statické adresy. Tipuji, že prostě řeknou koncentrátoru, ať přes PPP přiděluje pořád stejnou adresu. Takže pro vás se tím mnoho nemění. Pokud byste měl dostat statický rozsah, tak ho na váš konec PPP naroutujou a vám rozsah sdělí ústně (nepředpokládám, že by Telecom implementoval experimentální rozšíření IPCP pro delegaci prefixů).
Každopádně provoz PPPoE od O2 v Debianu je bezproblémový, sám to tak mám. Akorát vám doporučím vypnout si nastavování /etc/resolv.conf a rozeběhnout si vlastní rekurzivní kešující DNS server, který nebude servery Telecomu používat ani jako forwardery, neboť mám zkušenosti, že chybují, a údajně jsou namočeny do blokování provozu.
Jediný reálný problém, který mám, je, že mému modemu (nějaký D-Link) občas umře DSL část, takže se spojení do Telecomu umrtví. To jsem vyřešil skriptem v cronu, který když zjistí, že připojení nejede, tak telnetem restartuje modem.
Tiskni
Sdílej: