Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Dobrý den, potřeboval bych vědět jak správně změnit konfiguraci. Nejsem u toho příliš dlouho, takže bych potřeboval poradit. Nový poskyovatel je o2.
Na serveru běží:
DHCP server
postfix a pravděpodobně i fetchmail (server je pop3 a smtp)
openvpn
nepodstatné (samba)
Server běží na něm Debian 5 Lenny a má 2 síťovky (eth0 je pro přípojení z routeru (veřejná IP) a eth1 by měla jít do switche). Napadá mě jestli nejsou 2 síťovky zbytečné, ale konfigurace by měla být jednodušší, ne?
Nejsem si jist zda to bude klasika od o2 (takže dhcp klient) a nebo po mých urgencích dostanou statickou adresu.
a) Jak tedy změnit konfiguraci pokud budou mít dynamiku
b) jak správně změnit konfiguraci pokud bude statika
Stačí když správně změním ručně nastavení v těchto souborech?
------------------------------
/etc/rc.local
/etc/resolv.conf
/etc/network/interfaces
/etc/dhcp3/dhcpd.conf
/etc/dhcp3/dhclient.conf
------------------------------
cat /etc/rc.local
iptables -t nat -I POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
misto maskarady bych tam dal neco jako
iptables-restore < /etc/firewall.conf
Pak povol routovani
cat /etc/sysctl.conf
net.ipv4.conf.all.forwarding=1
Adresy DNS serveru by ti mel pridelit DHCP server od O2. Takze /etc/resolv.conf needitujes. Pokud nemas svuj DNS server.
cat /etc/network/interfaces
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug eth0
# The primary network interface
#iface eth1 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.150.1
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.150.255
network 192.168.150.0
Snad jsem na nic nezapomnel
Dobrý den, řekl bych že tohle bude můj případ a v takovém případě budu muset PPPoE nastavit na serveru a pokud to bude statika tak bude stačit nastavit přímo IP adresy?
Nevím, jak mají řešené statické adresy. Tipuji, že prostě řeknou koncentrátoru, ať přes PPP přiděluje pořád stejnou adresu. Takže pro vás se tím mnoho nemění. Pokud byste měl dostat statický rozsah, tak ho na váš konec PPP naroutujou a vám rozsah sdělí ústně (nepředpokládám, že by Telecom implementoval experimentální rozšíření IPCP pro delegaci prefixů).
Každopádně provoz PPPoE od O2 v Debianu je bezproblémový, sám to tak mám. Akorát vám doporučím vypnout si nastavování /etc/resolv.conf a rozeběhnout si vlastní rekurzivní kešující DNS server, který nebude servery Telecomu používat ani jako forwardery, neboť mám zkušenosti, že chybují, a údajně jsou namočeny do blokování provozu.
Jediný reálný problém, který mám, je, že mému modemu (nějaký D-Link) občas umře DSL část, takže se spojení do Telecomu umrtví. To jsem vyřešil skriptem v cronu, který když zjistí, že připojení nejede, tak telnetem restartuje modem.
Tiskni
Sdílej: