Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
caute
snazim sa nastavit vo fedore 11 server, doteraz sme fakceli na SVN vo viste, kde sme synchronizovali data z eclipsu, ale vista je sit.....
Tet to chcem spravit komplexnejsie v linuxe , nechcem pouzit iba SVN.
Server mam uz rozbehany sftp,ftp, databaza v poho MySQL atd ..., apache a dalsie suvisiace veci v poho, nakonfigurovane, ale iba taky zaklad. Potrebujem tam porobit ucty, hlavne rozbehat bugzillu a potom svn a to zatial neviem spravit, vsetko robim cez konzolu aj vsetky konfigy. S apache robim 1. krat aj bugzilla !!!
Existuje neaka graficka podoba, ako to robit?, aspon ten apache konfigurovat, porty, ucty, zabespecie, neaka graficka apl. kt. vie komunikovat s tymi konfigmi a zdrojakmi, nech to nerobim rucne, uz ma z toho hlava boli .... Ma niekto s tym skusenost?, ze tak niekto rozbehaval bugzillu a SVN cez apache? a synchonizoval data napr z eclipsu z PC, lebo robime z viecero kompov na jednom softe ..., neake veci k tom a tak, diky za radu k hocicomu coho sa mozem chytit, linky atd ...., je to dolezite, je to vela manualnej konfiguracie a chcem to mat z krku a venovat sa svojmu ....
1. Stavet server na distribucim ktera je urcena na destop a zaroven slouzi jako testovaci laborator opravdu, ale opravdu NENI dobry napad. Pokud jste tedy RH positive, pak bych doporucoval CentOS, kdyz kvuli nicemu jinemu, tak kvuli delce podpory.
2. Graficke nastroje existuji, cast je primo v distribuci (system-config-*, redhat-config*), jinak je mozno pouzivat napr. webmin. Ovsem vsechny tyhle nastroje maji jednu "drobnou" nevyhodu - umoznuji jen omezenou cast moznych funkci. Ale proti gustu ...
Rychla ruka
3. Pokud se tomu opravdu nechcete venovat, tak si radeji nekoho zaplatte. Cas jsou penize.
di za ten webmin, celkom sikovne ....
ad 1. Nesmysl. Pokud se týče standardních serverových démonů, tak tam fedora žádné extra pokusy nedělá. Jistě, testuje nové věci pro desktopové použití, ale to na funkci serveru, nota bene spuštěném v levelu 3, nemá žádný vliv. Zato správce požívá výhody funkčího systému s posledními bugfixy, vyladěného selinuxu a tak.
Jedna vec my na serveru v tej fedore nic netestujeme. Mi robime vyvoj v OpenGL na kompoch a na tom serveri si vzdielame data z kompov z ktorych robime na softe v prostrediach v eclipse, vsetko robime cez SVN a apache. Uz mam vsetko rozbehane, aj SVN. Mam este problem s Bugzillov, kt. chceme tiez pouzit, nedari sa mi tam spravne nakonfigurovat tabulku pre Mysgl.
Tiskni
Sdílej: