OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdar řeším problémy s mikrem. Když mám v ovládání hlasitosti (aka alsamixeru) nahlas mikro píská to, musím to ztlumit na nějakých 60 %. Pak to jde... Strašně mi to ale přes mikro praská (šumí) při nahrávkách, tak jsem prolezl ArchWiki a našel že mám stáhnout nějaké posuvníky v alsamixeru, stáhl jsem mic, mic boost a je to lepší, ale pořád to dost šumí. Zkoušel jsem si hrát v Audacity. V Audacity používám pronahrávání Front Mic a funguje to. Zkoušel jsem GNOME aplikaci gnome-sound-recorder a tam nahrávání nešlo, zvoleno: Front Mic Boost ani zbylé tři volby (Mic Boost, Záznam, Digital) nenhrávají. Zvolím tedy v ovládání hlasitosti z HDA ATI SB (alsa mixer) na Realtek ALC660-VD (oss mixer) a zkouším mikrofon a nejde (mimochodem tímhle posuvníkem když hýbu tak to šumí, v alse to pískalo). VRACÍM se zpět v ovládání hlasitosti přes alsamixer a Audacity už na Front Mic nenhrává. Zkoušel jsem nejdříve restart PC a poté i připojit externí mikrofon a zkoušel alsu i oss a prostě už mi nejde nahrávat, hm co teď ? :(
malá oprava: v alse když posouvám posuvník nahoru u front mic tak to píská, u microphone to začne šuměť, stejně jako v oss...
Tiskni
Sdílej: