Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
rrdtool create dummy.rrd --start N --step 300 \ DS:in:COUNTER:600:U:U \ DS:out:COUNTER:600:U:U \ RRA:AVERAGE:0.5:1:576 \ RRA:AVERAGE:0.5:6:672 \ RRA:AVERAGE:0.5:24:732 \ RRA:AVERAGE:0.5:144:1460 \ RRA:MAX:0.5:1:576 \ RRA:MAX:0.5:6:672 \ RRA:MAX:0.5:24:732 \ RRA:MAX:0.5:144:1460jedna sa o fiberchanelovy switch (brocade .. i ked to nehra rolu teraz), data ziskavam pomocou snmp nasledovne: o) SNMP query: kazdych 5 minut
WALK_IN="snmpwalk -v3 -u $USER $SWITCH IF-MIB::ifHCInOctets" SNMP_IN=`$WALK_IN` IN_OCTET=$(echo $SNMP_IN | grep ifHCInOctets.${port} | awk '{print $5}' )kde $port je cislo portu pre dany switch (v slucke parsujem vsetky porty)
rrdupdate ${WD}/data/${SWITCH}/dummy.rrd "N:"${IN_OCTET}":"${OUT_OCTET}o) grafy kreslim (podla toho ake chcem, ukazem denne):
rrdtool graph dummy.png -a PNG -h 125 -v 'data throughput' --start '-1day' --title 'switch' \ DEF:in=${1}:in:AVERAGE \ DEF:out=${1}:out:AVERAGE \ 'CDEF:MBin=in,1048576,/' \ 'CDEF:MBout=out,1048576,/' \ 'AREA:in#00FF00:ingress' \ 'LINE1:out#0000FF:egress\j' \ 'GPRINT:MBin:MAX:Max in\: %3.2lf MB/s' 'GPRINT:MBout:MAX:Max out\: %3.2lf MB/s\j' \ 'GPRINT:MBin:AVERAGE:Avg in\: %3.2lf MB/s' 'GPRINT:MBout:AVERAGE:Avg out\: %3.2lf MB/s\j'vsetko kresli v poriadku, grafy odpovedaju skutocnosti..a zrazu, po urcitom case (2-3 tyzdne) ukazuje graf uplne kraviny typu: ingress na porte 39489234823948239 MB/s a pod. .. v prilohe posielam aj moj dummy.rrd z jedneho portu .. ked som nan urobil dump (
rrdtool dump
.) - nevidel som ziadny problem - data, ktore boli v nom davali zmysel (hodnoty boli radovo v poriadku) ..
napadlo ma ci to neni problem shellu - pri parsovani .. ale hodnoty v rrd su ok, takze nepredpokladam, ze by bol v tom problem.
nestretli ste sa niekto s podobnym problemom ?
portstatsclear [slotnumber/]portnumber statsclearktore sa od seba lisia .. portstatclear okrem ineho vynuluje aj SNMP countre a preto si rrd myslel, ze ten dany snmp counter pretiekol a patricne to ohandloval (preto ten vysoky traffic). ak treba vynulovat nejake statistiky (err) je lepsie pouzit statsclear, ktory sice vynuluje vsetky porty, ale nesaha do SNMP countrov
DS:blaaa:DERIVE:600:0:U
Reset countra pravdepodobne nastane o dosť častejšie než jeho overflow. Derive to rieši tak, že mu vyjde hodnota menšia než nula - a tú upraví na minimum = nula. Prídeš o štatistiky za jeden heartbeat, ale lepšie než keď zaráta nejaké brutálne číslo, čo domrví celý graf.
portstatsclear
povazujem za chybu vo FW .. na snmp by nemal sahat, mal by byt na to specialny snmpportstatclear command alebo cosi podobne :/
Tiskni
Sdílej: