Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Mám tu Scientific Linux 5.4 s kernelem 2.6.18-164, 8 GB paměti, deska Intel SE7501WV2. Dříve měl systém 3 GB RAM bez PAE kernelu, nebyl problém. Teď má 8 GB paměti a používám PAE kernel a je problém v tom, že když se spouští proces /etc/init.d/readahead_early, počítač vytuhne. On stačí ještě vypsat hlášení o spouštění kudzu, ale vytuhne/zavěsí, nevím jak to nazvat. Na obrazovku se dá psát, enter vesele posunuje výpis, ale počítač ani po dlouhých minutách čekání nepokračuje v bootu.
Ověřil jsem, že je to tím readahead procesem. Podíval jsem se, co přesně spouští a když to samé udělám na příkazové řádce, systém stejně tak zavěsí:
FILES=$( ls /etc/readahead.d/*.early ) /usr/sbin/readahead $FILES
Když ten proces pustim přes strace, je vidět, že zavěsí na nějakém souboru
... open("/lib/libgobject-2.0.so.0", O_RDONLY) = 3 fstat64(3, {st_mode=S_IFREG|0755, st_size=259128, ...}) = 0 readahead(3, 0, 259128
a dál už pak nepokračuje neznámo proč.
Zkoušel jsem šílenosti s kombinací jednotlivých paměťových modulů (starých i těch nových), nepomohlo. Zkoušel jsem vyhodit soubor, na kterém se readahead při čtení zasekne a to bylo samozřejmě taky k ničemu. Instalace Fedory 12 a její spuštění je bez problémů, ale už nevím, jestli je tam ten readahead spouštěný po startu (že to dělá readahead jsem zjistil až po přeinstalování). V manu k readahead() se píše, že tahle funkce "blocks until the specified data has been read.", ale že by takhle zavěšoval na každém souboru od určitého místa se mi moc věřit nechce. Zkoušel jsem v systému vytvářet 0.5 GB ramdisky tak dlouho, dokud systém nemusel zapisovat do RAM někde za hranici 4 GB, ale to systému nečinilo problémy (vytvořil jsem ramdrive, vytvořil filesystém a na něm vytvořil soubor přes celý disk programem 'dd', snad jsem to udělal dobře).
Možné vysvětlení je, že nové paměti jsou nekompatibilní s deskou a PAE kernel si na nich vyláme zuby, stejně jako že je chyba v PAE a systém při čtení hromady (asi 800) souborů zapisuje někde do oblasti PAE a pak se to sesype.
Vynechání readahead_early při startu pomáhá zdá se zatím na 100%, systém se nesekne. Dá se ale takovýmu počítači věřit? Má někdo nápad co s tím?
Díky předem za tipy
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: