abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | IT novinky

    Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Předchozí kolo propouštění se uskutečnilo v květnu a dotklo se 6000 zaměstnanců. Vedení firmy již dříve upozornilo, že vzhledem k rozsáhlým investicím do umělé inteligence (AI) se bude snažit omezovat výdaje v jiných oblastech.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    19.6. 18:44 | IT novinky

    Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 13:00 | IT novinky

    V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    19.6. 12:44 | IT novinky

    Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 23:22 | Nová verze

    Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    18.6. 22:22 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (57%)
     (30%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 288 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku

    Tombik avatar 26.12.2009 18:13 Tombik | skóre: 12
    LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    Přečteno: 356×
    Dobry den, mam k dispozicii supermicro 1U server s dvomi SCSI 1,5TB diskami ktore su hardwarovo nastavene do RAID 1.

    Problem je ze ked nabootujem instalacne DVD Slackware64 13.0 (alebo akukolvek inu verziu) a chcem pomocou cfdisk (alebo fdisk) rozdelit tie RAID-nute disky tak v /dev nemam ziadne /dev/sdX disky (co teda odpoveda SCSI diskom) zobrazene. Je to zrejme preto lebo je tam pouzity ten hardwarovy MegaRAID. Za to tam mam /dev/megadev0 co by mal pravdepodobne byt ten RAID.

    Ked ale spustim "cfdisk /dev/megadev0" tak cfdisk ihned skonci s chybou "Cannot get disk size". fdisk taktiez skonci s nejakou chybou.

    V /proc/devices som si pod cislom tusim 254 nasiel zariadenie pre megaraid a vytvoril ho takto "mknod /dev/megadev1 c 254 0"

    Device sa pekne vytvoril ale cfdisk mi znovu pisal "Cannot get disk size". Ma cfdisk a fdisk specialne problem s 1,5TB diskami alebo mi skor chyba nejaky ovladac alebo v com to moze byt?

    Som zufali vsetko mozne som googlil. Nechcem robit softwarovy RAID. Viete mi niekto poradit?

    Za pomoc a straveny cas vopred dakujem

    Odpovědi

    gtz avatar 26.12.2009 20:45 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    Dobry den, mam k dispozicii supermicro 1U server s dvomi SCSI 1,5TB diskami ktore su hardwarovo nastavene do RAID 1.
    SCSI Disky o velikosti 1.5TB ? je to správně nebo to má být spíše SAS nebo SATA? SCSI disky v této kapacitě jsem nějak nepotkal, ani na velkých systémech jako jsou Hitachi AMS apod.

    Od LSI používáte nějaká SW ? třeba toto : Megaraid je to sice pro Suse, ale funguje to třeba i na Fedoře.

    Co Vám píše třeba blkid ?
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    gtz avatar 26.12.2009 20:50 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    Ješte jinak : LSI RAID vytvoříte přes HW utilitu, to předpokládám máte udělané. Inicializoval jste přes BIOS LSI celé toto pole ? Toto se stávalo, když byl Raid-Set vytvořený, ale nebyl nijak inicializován. ( první fáze je vytvoření RAID-SETU,druhá fáze je inicializace )
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    Tombik avatar 26.12.2009 23:52 Tombik | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    Ano preklepol som sa, su to 1.5TB SATA disky.

    Aha vidite to ma nanepadlo, zrejme som pozabudol na inicializaciu. Zajtra sa na to pozriem a dam vediet ci to bolo v tom.

    Diky moc
    gtz avatar 26.12.2009 23:57 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    bez inicializace vidíte jen základní /dev/ , který je Vám k ničemu. Je to jen obecný link
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    Tombik avatar 27.12.2009 14:25 Tombik | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    Dobry den, tak v inicializaci to nebolo. RAID bol uz inicializovany, pre istotu som to inicializoval znovu ale chova sa to uplne tak isto.

    cfdisk /dev/megadev0 napise "Cannot get disk size" a fdisk /dev/megadev0 skonci tiez s chybovou hlaskou "last_lba(): I don't know how to handle files with mode 20660"

    Skusal som len tak pokusne nabootovat bootovacie CD Acronis disk director suite ktorym by sa tiez mal dat disk rozdelit ale ten mi iba zahlasil ze nenasiel ziadny disk.

    Fakt netusim co s tym dalej. Ten RAID 1 je tam spraveny spravne vsetko sa inak tvari OK...
    gtz avatar 27.12.2009 15:38 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    použil jste nějaké drivery a utility od LSI ? jak jsem Vám psal o něco dříve ?

    blkid ? co Vámpíše

    dejte sem prosím grep z dmesgu tu část kdy se najde LSI řadič a načítá disky.

    Testnul bych nějaké live s server částí ... Centos live tak tuším LSI má drivery
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    gtz avatar 27.12.2009 15:41 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    ještě co Vám píše ls /dev/disk/by-id ( popř. uuid )

    a jaký kernel používáte ( uname -a )
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    Tombik avatar 31.12.2009 00:31 Tombik | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LSI MegaRAID aneb cfdisk nerozozna velkost disku
    Diky za rady. Vytvoril som novu temu aby som ten problem zovseobecni s nazvom "Problem s hardware/software RAID" http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/289165

    ak by ta nieco napadlo napis mi tam. Diky moc

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.