Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
- přímo v zónovém souboru určit, na jaké ip adrese bude zóna dostupná - nebo to udělat pomocí pohledů, kde v hlavičce bude definována IP adresa a pod ní seznam zón
Řešení dotazu:
Musi to ist oboma sposobmi... pre mna preferovanejsie by boli pohlady... na konfiguraciu su jednoduche a hlavne ta konfiguracia vyzera cisto... ak si napr na jeden pohlad zvolite prave jeden subor.. a vsetky subory (pohlady) includnete do named.conf, dostanete idealizovanu konfiguraciu .
Co znamena ze sa vam to nedari nahodit? Pastnite ukazkovu konfiguraciu pripadne logy po starte binda.
view "mujKlient1" { server verejneIpcko1 {}; zone "nejakadomena.tld" { type slave; file "/etc/bind/zones/slave_nejakadomena.tld"; masters { ipAdresaMasterServeru; }; }; };
Tak myslim ze sme si nerozumeli. Ak chcete pre kazdy view
specifikovat "listen" adress pre DNS server (teda ten view by bol dostupny len na "listen" adrese definovanej vo view-e) tak takto to veru nepojde. Pouzitie viewov spociva v tom, ze nedefinujete listen adresy servera, ale IPcky resp. rozsahy IPciek _klientov_, ktori pri requeste budu "obsluzeni" informaciami z prislusneho viewu (ktory je definovany rozsahom IPciek klientov (direktiva match-clients { ...; }
)) a v ktorom su vymenovane samotne zony pre konkretnych klientov. Teda ak maju vasi zakaznici pevne adresy, tak ich mozete takto vymenovat do match-clients
a dostanu odpoved z prisluchajuceho pohladu z bindu.
Ukazka konfiguracie je tu
view "mujVelkejCustomer" { match-destinations { IpckoKdeMajiBytZonyDostupne; }; zone "CustomerovaDomena" { type slave; file "/etc/bind/zones/slave_velkejCustomer_CustomerovaDomena"; masters { IpckoMasterServeru; }; }; };Důležité je to match-destinations.
Tiskni
Sdílej: