Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.
Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -
… více »GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.
V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »
Vývojáři Debianu zhruba v polovině vývojového cyklu Debianu 14 s kódovým názvem Forky rozhodli, že Debian musí dodávat reprodukovatelné balíčky, tj. kdokoli si může nezávisle ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Aktuálně je reprodukovatelných 98,29 % balíčků.
Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).
Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.
Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
takže používám noscript a adblock a povoluji pouze nějaké flash co chci vidět.
Jinak pokud vám tam běží dost služeb tak by to chtělo nepoužité služby povypínat.
No a zvážil bych možnost pokud je tam jeden modul 512 tam dát druhou 512 co to udělá zda bude zrychlení pokud to dost swapuje tak zrychlení bude.
Koukněte taky zda vám tam něběží nějaké indexování HDD a pod...to taky dokáže staré PC pěkně zaseknout.
pokud je tam jeden modul 512 tam dát druhou 512bohužel, je tam 2x256 a stejně se v tom asi nemůžu moc vrtat, jsem tu teprv od ledna, jsem rád že mi dovolili linux:)
Koukněte taky zda vám tam něběží nějaké indexování HDD a pod...to taky dokáže staré PC pěkně zaseknout.no jo, on v tom KDE 3 z kubuntu byl kus KDE 4 a běžel tam nepomuk:) ale v tom zakopaný pes nebyl. po jeho vypnutí se to moc nezměnilo. no nic, dal jsem pryč ty služby, rebootuju to a uvidím.
6GHz CPU??? Co to je zac? To chci taky
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 107 model name : AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6000+ stepping : 2 cpu MHz : 3100.000 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 2 apicid : 0 initial apicid : 0 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow rep_good pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy 3dnowprefetch bogomips : 6212.52 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc 100mhzsteps processor : 1 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 107 model name : AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6000+ stepping : 2 cpu MHz : 3100.000 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 1 cpu cores : 2 apicid : 1 initial apicid : 1 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow rep_good pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy 3dnowprefetch bogomips : 6212.52 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc 100mhzstepsJasně skutečná frekvence je max 3,1GHz.
[petr@soban ~]$ cat /proc/meminfo MemTotal: 4058692 kB MemFree: 3300776 kB Buffers: 22156 kB Cached: 281172 kB SwapCached: 0 kB Active: 349440 kB Inactive: 202848 kB Active(anon): 253580 kB Inactive(anon): 16 kB Active(file): 95860 kB Inactive(file): 202832 kB Unevictable: 0 kB Mlocked: 0 kB SwapTotal: 2008116 kB SwapFree: 2008116 kB Dirty: 52 kB Writeback: 0 kB AnonPages: 249084 kB Mapped: 73264 kB Slab: 52300 kB SReclaimable: 32376 kB SUnreclaim: 19924 kB PageTables: 26212 kB NFS_Unstable: 0 kB Bounce: 0 kB WritebackTmp: 0 kB CommitLimit: 4037460 kB Committed_AS: 789056 kB VmallocTotal: 34359738367 kB VmallocUsed: 327644 kB VmallocChunk: 34359408635 kB HugePages_Total: 0 HugePages_Free: 0 HugePages_Rsvd: 0 HugePages_Surp: 0 Hugepagesize: 2048 kB DirectMap4k: 31680 kB DirectMap2M: 4161536 kBI na tomto některé podezřelé flash se zasekly.
Jo už by se taky mohl udělat pořádek v označování CPU v NT teď mám nějaký T4400 nebo tak nějak kdo se v tom má vyznat. (To abych vždy koukal do dokumentace co to umí atd...)
tak je to zase nějaké nevypočitatelné číslo
Ale asi jsme se už moc zakecaly o označování CPU.
gnome by mělo být rychlejší jak KDEpodle mé zkušenosti je gnome rychlejší než KDE 4, ale KDE 3.5 je rychlejší než gnome
Ještě by ses měl podívat, co se Ti startuje po spuštěníjj, dík, teď jsem nainstaloval rcconf a koukám že je toho tam hrozně moc, tak uvidím co bude, když to povypínám..
co prohlížíš ve FF. Jestli stránky s mnoha flashi, tak bych se moc nedivilflashplayer jsem tam měl asi den a byla to první věc co jsem vyhodil, vůbec se to nedalo. popisovaný stav je bez flashe..
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82946GZ/GL Integrated Graphics Controller (rev 02)
kdyžtak jádro je 2.6.31-19-generic, xorg je 1:7.4+3ubuntu1, xserver-xorg-video-intel je 2:2.9.0-1ubuntu2.1
(ale nevím, jak poznám, jestli X náhodou nepoužívá jen vesa, když nemám xorg.conf)
Kdo poridil takhle nevyvazenou sestavu?Asi tentýž člověk, co pořídil černé (světlo pohlcující) podložky pod opitcké myši.. no, je to holt malá firma.
Tiskni
Sdílej: