plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
env LANG=C top -n 1 | grep Cpu | awk '{print$2}'
tak dostanu výsledek například "14.4%us," hezké, ale MRTG se to už nelíbí a proto potřebuju nějak vytáhnout pouze tu část před znakem "%". Pokud vím ,mělo by to jít přes parametry awk, ale z manpages nejsem vůbec chytrý.
Druhá věc:
Pokud se přihlásí user přes SSH, jsou jeho příkazy hezky v bashhistory, takže vím kdo co dělal, pokud ale některý použije sudo -i, nebo sudo su, tak se sice příkazy logují do BH roota, ale už nepoznám kdo co dělal. Nešlo by to nějak logovat nezávisle na bashhistory a na sudu ? něco jako:
@12:54 - 12.03.2010 user anton did: ping seznam.cz @12:55 - 12.03.2010 user anton did: sudo -i @12:55 - 12.03.2010 user anton(root) did: ping -f seznam.czNeptejte se prosím, proč má na jedné mašině roota víc lidí, nesouvisí to s tématem. Vím že když bude uživatel root, může udělat cokoliv, včetně mazání tohoto logu, z toho však strach nemám, jde spíš o to aby se udržel přehled, popřípadě, když se neco zmrví, tak ať se ví na koho řvát.
Řešení dotazu:
env LANG=C top -n 1 | awk '/^Cpu/ { sub(/us\,/,"",$2) ; print $2 }' 22.0%substr je pro pocitani delky retezce :(
env LANG=C top -n 1 | grep Cpu | awk '{print$2}' | sed 's/%.*//'
$ mpstat | grep all | awk '{print $4}'
LANG=C idle=$(top -n 2 | grep "Cpu(s)" | tail -n 1 | awk {' print $8 '} | cut -f 1 -d .); usage=$(( 100 - $idle )); echo $idle $usage
0 100
Nevim, me to funguje...
Tiskni
Sdílej: