V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
starting NFS common utilities: statd,po několika minutách naskočí:
failed!a systém pokračuje v nabíhání. Příliš dané problematice nerozumím, ale má to něco společného s:
starting portmap daemon,který se spouští před výše uvedenou hláškou. To samé se děje při vypínání systému, kdy se zasekne na hlášce:
stopping portmap daemon.Poslední věc, s kterou to má co dočinění, je mé nastavení interfaces:
#auto eth0 #iface eth0 inet dhcp auto wlan0 iface wlan0 inet dhcp wireless-essid defaultPokud před vypnutím systému vypnu rozhraní wlan0:
ifconfig wlan0 down,tak se systém vypne bez problémů. Používám distribuci Debian Lenny 5.0.3 (2.6.26-2-amd64). S pozdravem Martin.
Ať se rozjedem: dokážeš vypsat stav sítě a nastavení pravidel firewallu?
Tedy při spuštěném systému vidíš např.
# /etc/init.d/nfs-common status all daemons runninga taky
# /etc/init.d/portmap status * portmap is runningplus výpis ohledně portmapu vrací něco jako ... ?
# netstat -an | grep 111 tcp 0 0 0.0.0.0:111 0.0.0.0:* LISTEN
starting portmap daemon....,pak tam naskočí:
starting NFS common utilities: statd.Jinak nic jiného ohledně portmap. Výpis pro # /etc/init.d/nfs-common status:
all daemons runninga # netstat -an | grep 111
tcp 0 0 0.0.0.0:111 0.0.0.0:* LISTEN udp 0 0 0.0.0.0:111 0.0.0.0:*Martin
/etc/network/if-up.d/mountfsale mozna je to blbost.. NN
# /etc/init.d/nfs-common start
Starting NFS common utilities: statdFATAL: Could not load /lib/modules/2.6.32-41-server/modules.dep: No such file or directory
FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.32-41-server/modules.dep: No such file or directory
FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.32-41-server/modules.dep: No such file or directory
idmapd.
Tiskni
Sdílej: