Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
$ zendisc run --now -d 10.8.0.1 --monitor localhost --deviceclass /Server/Linux --weblog
Traceback (most recent call last): File "/opt/zenoss//Products/DataCollector/zendisc.py", line 29, in ? from Products.DataCollector.zenmodeler import ZenModeler File "/opt/zenoss/Products/DataCollector/zenmodeler.py", line 29, in ? from Products.ZenHub.PBDaemon import FakeRemote, PBDaemon File "/opt/zenoss/Products/ZenHub/PBDaemon.py", line 29, in ? from Products.ZenUtils.DaemonStats import DaemonStats File "/opt/zenoss/Products/ZenUtils/DaemonStats.py", line 22, in ? import rrdtool ImportError: librrd.so.4: cannot open shared object file: No such file or directoryI kdyz /opt/zenoss/lib/librrd.so.4 /opt/zenoss/lib/librrd.so.4.0.7 existuji. Zenoss si tahne vse s sebou, takze netusim kde by mohl byt problem. Nesetkal se nekdo z vas s necim podobnym? Dekuji.
librrd.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory
I kdyz /opt/zenoss/lib/librrd.so.4 /opt/zenoss/lib/librrd.so.4.0.7 existuji
/opt/zenoss/lib
ale není standardní cesta, kde by dynamický linker hledal knihovny. Takže mu o ní řekni tím, že ji uvedeš např. v /etc/ld.so.conf.d/zenoss.conf
, nebo ji uveď v proměnné LD_LIBRARY_PATH
.
./zendisc run --now -d 10.8.0.1 --monitor localhost --deviceclass /Server/Linux --debug 2010-06-13 14:34:22,622 INFO zen.ZenDisc: Connecting to localhost:8789 2010-06-13 14:34:52,623 ERROR zen.ZenDisc: Timeout connecting to zenhub: is it running?Pricemz
./zenhub status program running; pid=17905Nema nekdo zkusenosti s tim, ze hub odmita spojeni?
Tiskni
Sdílej: