Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
zypper ref; zypper dup a uvidíte kam se upgrade pohne.
zypper modifyrepo --all --disable
zypper addrepo --name "openSUSE-11.3 OSS" http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/oss/ repo-11.3-oss
zypper addrepo --name "openSUSE-11.3 Non-OSS" http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/non-oss/ repo-11.3-non-oss
zypper addrepo --name "openSUSE-11.3 Updates" http://download.opensuse.org/update/11.3/ repo-11.3-update
a dále viz můj první příspěvek.
zypper lr -d # | Alias | Jméno | povoleno | Obnovit | Priorita | Typ | Adresa URI | Služba --+-------------------------+-------------------------+----------+---------+----------+--------+-----------------------------------------------------------------+------- 1 | openSUSE-11.3 11.3-1.82 | openSUSE-11.3 11.3-1.82 | Ano | Ne | 99 | yast2 | cd:///?devices=/dev/sr0 | 2 | repo-debug | openSUSE-11.3-Debug | Ne | Ano | 99 | NONE | http://download.opensuse.org/debug/distribution/11.3/repo/oss/ | 3 | repo-non-oss | openSUSE-11.3-Non-Oss | Ano | Ano | 99 | yast2 | http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/non-oss/ | 4 | repo-oss | openSUSE-11.3-Oss | Ano | Ano | 99 | yast2 | http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/oss/ | 5 | repo-source | openSUSE-11.3-Source | Ne | Ano | 99 | NONE | http://download.opensuse.org/source/distribution/11.3/repo/oss/ | 6 | repo-update | openSUSE-11.3-Update | Ano | Ano | 99 | rpm-md | http://download.opensuse.org/update/11.3/ |Jenom koukám, že instalátor bez náhrady smáznul Packmana a VideoLAN (v 11.1 byly). Možná právě to způsobilo problémy.
which vlc nic nenajde (bylo tam), which gajim (z Packmana) naopak najde. Předpokládám, že bude lepší tyhle repozitáře přidat až po (úspěšném) zypper ref ; zypper dup .
zypper ar --name "Packman Repository" http://packman.inode.at/suse/11.3/ Packman-repo
Nebo později po upgradu, to už je na vás, na funkci to nemá vliv, stejnětak ostatní repo co používáte, pro grafiku atd.
zypper dup nic nezhoršil, ale ani nevyřešil. Při přihlášení se nespustí gnome-panel a já netuším proč.
gnome-panel je nainstalován. Odinstaloval jsem compiz (nevím, proč se tam objevil, AFAIK před tím nainstalován nebyl), gnome-panel a gnome-session jsem přeinstaloval.
gconftool-2 -g /desktop/gnome/session/required_components_list tvrdil, že hodnota není nastavena, proto následovalo
gconftool-2 --set /desktop/gnome/session/required_components_list --type=list --list-type=string ["filemanager","windowmanager","panel"]
nyní na gconftool-2 -g /desktop/gnome/session/required_components_list vrátí odpověď [filemanager,windowmanager,panel], ale gnome-panel se při startu sezení stejně nespustí (nebo ho něco sestřelí dřív, než ho jsem schopný zjistit ve výpisu procesů).
Přikládám ~/.xsession-errors. Jsou v něm nějaké warningy a errory, které zkusím předhodit googlu. Pokud by však někdo měl dobrou radu, velmi ji uvítám. Ten stroj už je příliš dlouho mimo provoz a majitelka jej celkem dost potřebuje.
~> gconftool-2 --set /desktop/gnome/session/required_components_list --type=list --list-type=string ["filemanager","panel","windowmanager"] ~> gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/filemanager nautilus ~> gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/panel gnome-panel ~> gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager metacityPovažuji to v této fázi za vyřešené. Díky všem za pomoc.
Tiskni
Sdílej: