Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
zypper ref; zypper dup a uvidíte kam se upgrade pohne.
zypper modifyrepo --all --disable
zypper addrepo --name "openSUSE-11.3 OSS" http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/oss/ repo-11.3-oss
zypper addrepo --name "openSUSE-11.3 Non-OSS" http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/non-oss/ repo-11.3-non-oss
zypper addrepo --name "openSUSE-11.3 Updates" http://download.opensuse.org/update/11.3/ repo-11.3-update
a dále viz můj první příspěvek.
zypper lr -d # | Alias | Jméno | povoleno | Obnovit | Priorita | Typ | Adresa URI | Služba --+-------------------------+-------------------------+----------+---------+----------+--------+-----------------------------------------------------------------+------- 1 | openSUSE-11.3 11.3-1.82 | openSUSE-11.3 11.3-1.82 | Ano | Ne | 99 | yast2 | cd:///?devices=/dev/sr0 | 2 | repo-debug | openSUSE-11.3-Debug | Ne | Ano | 99 | NONE | http://download.opensuse.org/debug/distribution/11.3/repo/oss/ | 3 | repo-non-oss | openSUSE-11.3-Non-Oss | Ano | Ano | 99 | yast2 | http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/non-oss/ | 4 | repo-oss | openSUSE-11.3-Oss | Ano | Ano | 99 | yast2 | http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/oss/ | 5 | repo-source | openSUSE-11.3-Source | Ne | Ano | 99 | NONE | http://download.opensuse.org/source/distribution/11.3/repo/oss/ | 6 | repo-update | openSUSE-11.3-Update | Ano | Ano | 99 | rpm-md | http://download.opensuse.org/update/11.3/ |Jenom koukám, že instalátor bez náhrady smáznul Packmana a VideoLAN (v 11.1 byly). Možná právě to způsobilo problémy.
which vlc nic nenajde (bylo tam), which gajim (z Packmana) naopak najde. Předpokládám, že bude lepší tyhle repozitáře přidat až po (úspěšném) zypper ref ; zypper dup .
zypper ar --name "Packman Repository" http://packman.inode.at/suse/11.3/ Packman-repo
Nebo později po upgradu, to už je na vás, na funkci to nemá vliv, stejnětak ostatní repo co používáte, pro grafiku atd.
zypper dup nic nezhoršil, ale ani nevyřešil. Při přihlášení se nespustí gnome-panel a já netuším proč.
gnome-panel je nainstalován. Odinstaloval jsem compiz (nevím, proč se tam objevil, AFAIK před tím nainstalován nebyl), gnome-panel a gnome-session jsem přeinstaloval.
gconftool-2 -g /desktop/gnome/session/required_components_list tvrdil, že hodnota není nastavena, proto následovalo
gconftool-2 --set /desktop/gnome/session/required_components_list --type=list --list-type=string ["filemanager","windowmanager","panel"]
nyní na gconftool-2 -g /desktop/gnome/session/required_components_list vrátí odpověď [filemanager,windowmanager,panel], ale gnome-panel se při startu sezení stejně nespustí (nebo ho něco sestřelí dřív, než ho jsem schopný zjistit ve výpisu procesů).
Přikládám ~/.xsession-errors. Jsou v něm nějaké warningy a errory, které zkusím předhodit googlu. Pokud by však někdo měl dobrou radu, velmi ji uvítám. Ten stroj už je příliš dlouho mimo provoz a majitelka jej celkem dost potřebuje.
~> gconftool-2 --set /desktop/gnome/session/required_components_list --type=list --list-type=string ["filemanager","panel","windowmanager"] ~> gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/filemanager nautilus ~> gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/panel gnome-panel ~> gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager metacityPovažuji to v této fázi za vyřešené. Díky všem za pomoc.
Tiskni
Sdílej: