Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
zypper -y update
- viz man zypper
Vložit bys to měl do /etc/rc.local
nebo /etc/rc.d/rc.local
, ale na openSUSE je to prý s těmihle skripty nějaký zajímavý. Koukni se někde na wiki nebo prolez fóra. Určitě najdeš spoustu informací.
zypper -y update
- viz man zypper
Ten přepínač je už poměrně dlouho -n
, ne -y
. Váš odkaz totiž vede na manuálovou stránku z verze 10.2, zatímco tazatel má 11.3.
Vložit bys to měl do /etc/rc.local nebo /etc/rc.d/rc.local
Žádný z těch souborů na OpenSuSE není a /etc/init.d/boot.local také není moc šťastná volba, protože se spouští ještě před nastavením sítě.
ale na openSUSE je to prý s těmihle skripty nějaký zajímavý.
Záleží na tom, co považujete za "zajímavý" - co se dodržování LSB týká, je na tom OpenSuSE lépe než většina ostatních.
Automatické spouštění online update při startu systému není moc dobrý nápad, protože update jednak může trvat poměrně dlouho, jednak může k tomu, aby měl nějaký smysl, vyžadovat restart některých služeb. Extrémním případem je update jádra, který bez restartu systému způsobí, že vám nebude fungovat nic, co vyžaduje natažení nového modulu. To už bych si spíš dokázal představit automatické spouštění updatu při ukončování systému.
Pokud vám jde o spuštění pod normálním uživatelem bez nutnosti znalosti hesla roota, doporučoval bych spíš použití sudo
.
Viz sudoers(5)
, např.
mike ALL = /usr/bin/zypper update
Co se týká automatické aktualizace při vypínání, osobně bych do toho nešel, ale nejčistší řešení je napsat si na to skript do /etc/init.d
a do Required-Stop:
mu dát $network
Tiskni
Sdílej: