Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
man ld.so
, man ldconfig
.
%post -p /sbin/ldconfig
a %postun -p /sbin/ldconfig
. Takže systém si nově nainstalovaných knihoven nevšímá.
make DESTDIR=adresář
(uvnitř spec typicky $RPM_BUILD_ROOT
), pokud to program podporuje, a pak v %files
vypsat nainstalované soubory a adresáře. Checkinstall dělá občas fatální chyby, které končí nefunkčním systémem. Rpm soubory by se měly vyrábět ze spec souborů pomocí rpmbuildu.
"Zmíněné volání ldconfig by mělo být ve spec souboru. Pokud tam není, je to u sdílených knihoven chyba, a je pak nutné pouštět ldconfig ručně (pod superuživatelem)."Znamena to, ze niekde v suboroch toho Mythtv, by toto volanie malo byt? A pokial nie je, tak ho spustim pouzitim #%post -p /sbin/ldconfig a # %postun -p /sbin/ldconfig, takto ako to je napisane? To druhe asi otvorime v inom vlakne. Na to musim asi otvorit knihu a nieco si najprv precitat
%post -p /sbin/ldconfig
není příkaz, je to řádek do spec souboru pro vytvoření rpm balíčku, který zajistí, aby se to zavolalo po instalaci. Z příkazové řádky se volá pouze ldconfig
.
Na stránkách openSUSE existoval podrobný balíkářský manuál, ale nějak ho nemohu najít. Pokusím se zjistit, kam zmizel.
U mythtv je rozumné začít s existujícím spec souborem již existujícího balíčku. Předpokládám, že na Packmanu se najde. Checkinstall je ta nejhorší cesta k balíčku – výsledek je po instalaci na další stroj často nefunkční, občas rozbije celý systém natolik, že ani nejde nastartovat. To už je lepší používat přímo make install
a make uninstall
.
Tiskni
Sdílej: