abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 522 hlasů
     Komentářů: 21, poslední dnes 09:49
    Rozcestník

    Dotaz: Server

    17.11.2010 17:52 Tomáš
    Server
    Přečteno: 361×
    Zdravím. Rozmýšlím koncový router pro naši síť. Měli by na tom běžet obecné síťové služby jako DHCP, DNS, HotSpot, Firewall, Routování, Mangle, Queues, pár pravidel v NATu, QOS.

    Jenže. Jaký server pořídit? Traffic se pohybuje okolo 150Mbit... Rozmýšlím se nad IBM x365 MP 4x 2.0GHz. Ale DDR 2100? K tomu ECC odbavování. Nebude to moc pomalé? S procesory je na tom podstatně lépe... Navíc cena 3500Kč s DPH se mi zdá velmi výhodná. Jaký je váš názor? Budu rád i za jiné nápady.. Nechci koupit něco čeho pak budu litovat...

    http://www.redbooks.ibm.com/redpapers/pdfs/redp3826.pdf

    Odpovědi

    Max avatar 17.11.2010 21:59 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server
    Než celkový traffic je spíše důležitější počet klientů a komplikovanost shapovacích pravidel a natu.
    Protože už jen rozdíl mezi tím, když stroj natuje a tím, že nenatuje je sakra velký.
    Také bych se zamyslel nad tím, zda je dobré kupovat nějaký starý šrot, který má doby své slávy za zenitem. Třeba jen ty 32bit xeony v dnešní době nahradí jeden CPU. To je sakra velký rozdíl např. při spotřebě, která má nejen finanční vliv, ale i vliv na kapacitu záložního zdroje, tedy asi UPS.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    18.11.2010 00:56 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server
    Našel jsem i nějaké podobné servery s dvěmi i jedním CPU. Ale ty paměti jsou na tom stejně. Byl bych rád kdyby to zvládlo do výměny za nový aspoň těch 500lidí???? Co si o tom myslíš? Díky
    Max avatar 18.11.2010 01:09 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server
    Nemyslel jsem použít jeden CPU nějaký starý plečky, ale jeden CPU, třeba 4CORE nový architektury. Na to jsem narážel.
    A na čem to běží teď? Nebo ty to řešíš jen jako náhradní alternativu, než se pořídí úplně nový server?
    Jinak já s takovým počtem uživatelů a trafficem nemám zkušenosti, takže přesně nepovím :-/.
    Jinak na ispforu se třeba toto řeší,takže bych koukl pro praktické zkušenosti spíš tam, viz třeba : stroj pre NAT, což je lehce podobné tvýmu zatížení. Ovšem zajímavější jsou příspěvky níže, kde ISP píší o svém serveru a počtu klientů, vytížení, toku, pravidel apod. Tam bych čerpal nějaký info ;-).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    18.11.2010 13:35 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server

    Ten odkaz na ISP fórum je fakt výživnej :-) Osobně bych asi pro začátek šilhal po nějakém boardu s jednou paticí a Nehalemem - Nehalem má on-chip řadič RAM, takže má oproti generaci Core2 citelně kratší latence přístupu do RAM (potažmo lepší výkon v procházení stromových sad pravidel apod). Zkuste třeba začít nějakým boardem s LGA1156 za relativně málo peněz, do toho nějaký odpovídající procesor (v té excelové tabulce se přepněte do karty "desktop/entry-level server"). V zásadě máte na výběr, jestli maximalizovat počet jader, nebo jmenovitý takt na jádro. S tím souvisí otázka, nakolik vlastně dnešní Linux dokáže rozložit packet-level filtrování/NAT/shaping (Iproute2+Netfilter) na více jader (tj. když se to všechno odehrává v kernelu). Svého času běželo všecko na jednom CPU jádře (dokážu si představit důvod - zamykání globálních datových struktur a cache trashing), ale podle nějakých zmínek na ISP fóru to jde rozložit - jste někdo ochoten utrousit podrobnosti? Volně v této souvislosti, nějaký popis nectností dnešního Linuxu v této oblasti jsem našel tady - mluví se tam hlavně o alokaci+dealokaci dvou bufferů per packet (na payload a metadata)...

    Pokud potřebujete více portů Gb Eth, tak třeba nějaký ATX board od SuperMicra. Pokud to není potřeba kvůli poplatkům v telehousu, nikdo Vás nenutí do 1U/2U ploštice - na druhou stranu maličké 1U "routovací" skříně od SuperMicra jsou docela sexy a ani moc neřvou (jenom pozor na teplo u špičkových procesorů).

    Pokud je omezením cena, tak ustupte na Core2 nebo nějaký novější AMD CPU (bude mít kratší latence RAM, ale horší průchodnost čipsetu). Rozhodně nekupujte starý vrak s procesorem generace P4/Netburst - má to malou cache, hodně to topí, a vysoký takt jde z velké části nazmar díky branch mispredictions a vysokým latencím RAM (přístup skrz pomalou FSB).

    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.