OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pokud si dobře vzpomínám, tak přesměrování paralelního portu do tiskové fronty v Dosemu je řešeno tak, že když po nějakou dobou aplikace zapisuje do portu, tak se data, tak jak jsou, posílají do fronty jako jedna úloha. Je tam (možná nastavitelný) časový limit, kdy se tisková data považují za dokončená.
V podstatě máte tři možnosti:
Sehnat ovladač na tiskárnu do dosové aplikace a tiskovou frontu nastavit jako binárně transparentní (vyřadit všechny filtry). Pochybuji ale, že v té době nějaké USB existovalo. V DOSu na to ani žádné rozhraní.
Nastavit v aplikaci neformátovaný výstup (čistý text). Buď jej filtr v tiskové frontě správně pochopí a převede do jazyku tiskárny, nebo budete muset zařadit nějaký jednoduchý filtr (například iconv a paps).
Vybrat v aplikaci výstup do takové tiskárny, jejíž jazyk znáte a dokážete si napsat/sehnat konvertor do něčeho rozumnějšího. Možná že ghostscript umí jazyk PCL (tiskárny Hewlett Packard) i jako vstup. Jazyk Epsonu ESC/P2 taky není příliš složitý.
Problém ale může být v tom, že se aplikace může chtít s tiskárnou bavit obousměrně. Některé tiskové jazyky umožňují takto číst svoje nastavení, či hlásí úspěch určitých příkazů.
Tiskni
Sdílej: