Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
a nebo bych ti byl vdecny za nejakou stranku ktera se vyukou programovani primo zabyva,dikPrejavil si značnú vytrvalosť. Dobre
Petr je určitě dobrá věc. Neznám ho, je to asi i tím, že byl dříve za peníze, a nechtěl jsem se učit něco co se nikde nepoužívá.
K těm odkazům na anglické průvodce. Předpokládám že bude problém angličtina, proto bych spíš zašel do knihkupectví, antikvariátu a sháněl něco česky. Třeba Pascal. Před lety by byla ideální kniha "Sbírka úloh z jazyka Pascal", nicméně i dnes je tato kniha použitelná, třeba i pro toho Petra, Pak je tu projekt KSP, ten ale vyžaduje určité mírné závislosti na matice , nechť poslouží aspoň jako motivace.
---
Měl bych uvést, že nejsem profesí programátor. Spíš to mám jako koníčka.diky za radu.s binarnim kodem nemám problémJestli myslíš binární kód programu, tak to jsi dost hustej. V tom nezvládnou psát ani inženýři z Intelu. Ale teď vážně. Nejdřív začni tím, že si přečteš, co je to programovací jazyk – z toho, co tu píšeš to vypadá, že nemáš ponětí o tom, co to je. Pak si nějaký jazyk vyber, třeba už zmiňovaný VB nebo Karel, najdi si nějaké tutoriály a začni zkoušet.
taky bych potřeboval poradit s programem který mi pomuže vytvořit program kde myší vytvořím libovolně velký rámeček pro ukládání dat.diky
Tiskni
Sdílej: