AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.
Bezpečnostní specialista Graham Helton z Low Orbit Security si všímá podezřelých anomálií v BGP, zaznamenaných krátce před vstupem ozbrojených sil USA na území Venezuely, které tam během bleskové speciální vojenské operace úspěšně zatkly venezuelského diktátora Madura za narkoterorismus. BGP (Border Gateway Protocol) je 'dynamický směrovací protokol, který umožňuje routerům automaticky reagovat na změny topologie počítačové sítě' a je v bezpečnostních kruzích znám jako 'notoricky nezabezpečený'.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.
V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.
Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých
… více »Zdar a sílu,
dostal jsem za úkol vybrat subnotebook/netbook. Má podporovat GNU/Linux, stát kolem 10k Kč, vydržet přes pět hodin na jedno nabití, být do "hloubky" ne o moc větší než 20 cm a výkonnější než obyčejný tucťák s atomem, mít HDMI a slušnou klávesnici s trackpointem. Vyšel mi z toho Lenovo ThinkPad Edge 11 (levná verze s Intelem, tj. 0328-3HG), ale nejsem si jím jist (viz poslední odstavec).
Poznámka ohledně výběru:
Takže z toho náhodou vylezl Lenovo ThinkPad Edge 11 #0328-3HG s dokoupením 6-článkové baterie. Prodává se bez OS za slušnou cenu a měl by být relativně výkonný; je tam GPU i WiFi Intel, takže by to mělo být v zásadě v pohodě, ale nic konkrétního jsem nevygooglil -- máte někdo nějakou zkušenost? Taky se bojím toho lesklého displeje, viděl jsem ho jenom v interiéru, kde to zase tak nevadilo, ale co třeba ve vlaku s bočním slunečním světlem?
Řešení dotazu:
Dík, ač to odpověď na můj dotaz neobsahuje.
Co se tyce ThinkPadu s novym AMD Fusion, tak mam pochybnosti co se tyce vykonu ATI ovladacu a cetl jsem take,ze Catalycy nebudou podporovat UVD 3.0. A ten AMD CPU nezvladne HD video. Proste ATI/AMD na poli grafickych ovladcu neco slibeji a z toho udelaji jen cast.
HW akcelerace videa mě nezajímá; údajně by to udělali rádi, ale kvůli DRM nemůžou.
Mam Thinkpad Edge 11 v AMD verzi (K325, ATI HD4225) a jak pisu nize, na w7 i na linuxu video akcelerace funguje OK, OpenGL taky. AMD/ATI jsou sice priserne slibotechny (tj. kolem ovladacu jsou uplne prolhani), ale to UVD2 tam chodi (h.264/mpeg4level10/AVC L@4.1 jede jako z praku). I HDMI chodi vyborne, ackoliv jenom 5.1 zvuk. AMDstream/OpenCL/DirectCompute nefunguje, podporuji to az na HD4300, vsivaci jedni (i kdyz to slibovali na vsech HD4xxx).
Na novem Thinkpad X120e v AMD verzi, coz je grafika HD6310, skutecne UVD3 funguje, stejne jako AMDstream/OpenCL1.1/DirectCompute. Plus to ma to novejsi HDMI. Catalysty to podporuji.
Nekoupit si ten notysek uz pred vanoci, asi bych pockal na ten X120e, ma se to objevit kazdou chvili.Asi týždeň mám pracovný thinkpad edge 13, tak sa podelím o skúsenosti a porovnám to s mojím T61. Nie je to thinkpad v zmysle ako T/R/W/Z rad thinkpadov a je to cítiť.
První dojmy: Je opravdu velmi, velmi malý. Klávesnice je téměř stejná, možná o něco lepší díky odděleným čtveřicím Fn kláves. Výkonově je to asi plicha, akcelerace grafiky funguje, WiFi taktéž. To samé funkční klávesy. Výdrž jsem ještě netestoval takže těžko říct. Ale jelikož je to Intel, tak by to mělo žrát o něco méně než ta třináctka na AMD.
Celkově z toho mám dobrý pocit, jen místa na ruce je docela o dost méně a umístění nabíjecího kabelu zezadu místo z boku mi taky na radosti nepřidá.
http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-55644#sl. Problem byl s Thinkpad Edge 13", tam to nekterych verzi jde, u nekterych nejde.
Proste jsem to zkusil a fungovalo to.X120e je za ty penize, i kdyby to bylo tech 13k, super masinka, mit tu moznost, urcite bych si na to pockal, je to preci jenom dalsi generace.
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-11-cerny-2545-44g-d225891.htm
Rekl bych, ze se Lenovo v Cesku zbavuje skladu, takze X120e se u nas objevi, az tohle prodaji (pripadne to zlevni)
Tiskni
Sdílej: