Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Zdar a sílu,
dostal jsem za úkol vybrat subnotebook/netbook. Má podporovat GNU/Linux, stát kolem 10k Kč, vydržet přes pět hodin na jedno nabití, být do "hloubky" ne o moc větší než 20 cm a výkonnější než obyčejný tucťák s atomem, mít HDMI a slušnou klávesnici s trackpointem. Vyšel mi z toho Lenovo ThinkPad Edge 11 (levná verze s Intelem, tj. 0328-3HG), ale nejsem si jím jist (viz poslední odstavec).
Poznámka ohledně výběru:
Takže z toho náhodou vylezl Lenovo ThinkPad Edge 11 #0328-3HG s dokoupením 6-článkové baterie. Prodává se bez OS za slušnou cenu a měl by být relativně výkonný; je tam GPU i WiFi Intel, takže by to mělo být v zásadě v pohodě, ale nic konkrétního jsem nevygooglil -- máte někdo nějakou zkušenost? Taky se bojím toho lesklého displeje, viděl jsem ho jenom v interiéru, kde to zase tak nevadilo, ale co třeba ve vlaku s bočním slunečním světlem?
Řešení dotazu:
Dík, ač to odpověď na můj dotaz neobsahuje.
Co se tyce ThinkPadu s novym AMD Fusion, tak mam pochybnosti co se tyce vykonu ATI ovladacu a cetl jsem take,ze Catalycy nebudou podporovat UVD 3.0. A ten AMD CPU nezvladne HD video. Proste ATI/AMD na poli grafickych ovladcu neco slibeji a z toho udelaji jen cast.
HW akcelerace videa mě nezajímá; údajně by to udělali rádi, ale kvůli DRM nemůžou.
Mam Thinkpad Edge 11 v AMD verzi (K325, ATI HD4225) a jak pisu nize, na w7 i na linuxu video akcelerace funguje OK, OpenGL taky. AMD/ATI jsou sice priserne slibotechny (tj. kolem ovladacu jsou uplne prolhani), ale to UVD2 tam chodi (h.264/mpeg4level10/AVC L@4.1 jede jako z praku). I HDMI chodi vyborne, ackoliv jenom 5.1 zvuk. AMDstream/OpenCL/DirectCompute nefunguje, podporuji to az na HD4300, vsivaci jedni (i kdyz to slibovali na vsech HD4xxx).
Na novem Thinkpad X120e v AMD verzi, coz je grafika HD6310, skutecne UVD3 funguje, stejne jako AMDstream/OpenCL1.1/DirectCompute. Plus to ma to novejsi HDMI. Catalysty to podporuji.
Nekoupit si ten notysek uz pred vanoci, asi bych pockal na ten X120e, ma se to objevit kazdou chvili.Asi týždeň mám pracovný thinkpad edge 13, tak sa podelím o skúsenosti a porovnám to s mojím T61. Nie je to thinkpad v zmysle ako T/R/W/Z rad thinkpadov a je to cítiť.
http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-55644#sl. Problem byl s Thinkpad Edge 13", tam to nekterych verzi jde, u nekterych nejde.
Proste jsem to zkusil a fungovalo to.X120e je za ty penize, i kdyby to bylo tech 13k, super masinka, mit tu moznost, urcite bych si na to pockal, je to preci jenom dalsi generace.
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-11-cerny-2545-44g-d225891.htm
Rekl bych, ze se Lenovo v Cesku zbavuje skladu, takze X120e se u nas objevi, az tohle prodaji (pripadne to zlevni)
Tiskni Sdílej: