Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdravim Vas panove,
asi z nedostatku prace ale hlavne spise prilezitosti bych rad vyzkousel tento experiment, sebehlo se mi doma neco kolem ~ 20 kusu LCD monitoru nic moc kvality (19", 16:9, DVI, 1366x768).
Premyslel jsem co s tim, rad bych vyzkousel pripojeni vice LCD k jednomu PC, ale pak jsem si rekl proc tak setrit.
Lze zrealizovat pripojeni 12 LCD panelu k jednomu PC? Asi stezi nebo jen s pomerne velkou obtizi a take uvazuji, ze by toto pripojeni melo pomerne velke vykonove dopady (asi).
Takze me napadlo rozdelit usporadani monitoru na 4 x 3, tedy 4 sloupce 3 radky a kazdy takovyto radek pripojit k jednomu samostatnemu PC(4 monitory = 2x dual DVI = 2x graficka karta), celkem tedy mit k dispozici 3 PC a nim 12 LCD.
Ovsem hnedka zahy jsem si rekl jak bych tento domaci "kolos" ukociroval, kdybych rekneme si na tom chtel pustit film, ktery by se rozlozil na vsech 12 LCD.
Lze neco takoveho realizovat? Jak funguji letecke simulatory na linux, videl jsem tam pripojene na fotkach pomerne hodne monitoru? Google ve smyslu linux multiport vraci veci tak do max 4 LCD panelu a to jeste jen k jednomu PC, ale mozna hledam blbe.
Zkuste me nakopnout, podelil bych se o fotky za stavby. diky F.
Diky, jo tak DMX vypada zajimave a koukam, ze je to v balickach debianu, dobra to zprava.
Asi se to bude s akceleraci taky nejak potykat, jedno starsi video je zde http://www.youtube.com/watch?v=ArVAFfIXNZU
Tiskni
Sdílej: