Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Zkuste ukázat, jak vypadá výsledný /etc/sysconfig/network/ifcfg-eth0
A jestli mohu poprosit, zkuste se přemoci a udělat to bez utajování adres. Je to nesmysl všeobecně a v případě maškarádovaných adres z privátních rozsahů už je to úplně postavené na hlavu.
BOOTPROTO='static' BROADCAST='' ETHTOOL_OPTIONS='' IPADDR='10.10.33.9/24' MTU='' NAME='RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller' NETMASK='255.255.255.0' NETWORK='' REMOTE_IPADDR='' STARTMODE='auto' USERCONTROL='no'
Tohle vypadá dobře, takže ještě zkontrolujte default gateway (/etc/sysconfig/network/routes
) a nameservery (/etc/resolv.conf
).
Mimochodem, co přesně znamená "k netu jsem se nepripojil"? Dostanete odpověď na ping na IP adresu nějakého počítače venku? Dostanete odpověď na ping na jméno počítače venku?
### /etc/resolv.conf file autogenerated by netconfig! # # Before you change this file manually, consider to define the # static DNS configuration using the following variables in the # /etc/sysconfig/network/config file: # NETCONFIG_DNS_STATIC_SEARCHLIST # NETCONFIG_DNS_STATIC_SERVERS # NETCONFIG_DNS_FORWARDER # or disable DNS configuration updates via netconfig by setting: # NETCONFIG_DNS_POLICY='' # # See also the netconfig(8) manual page and other documentation. # # Note: Manual change of this file disables netconfig too, but # may get lost when this file contains comments or empty lines # only, the netconfig settings are same with settings in this # file and in case of a "netconfig update -f" call. # ### Please remove (at least) this line when you modify the file! nameserver 10.12.0.1 nameserver 10.6.0.1
kdyz chci otevrit /etc/sysconfig/network/routes tak mi Dolphin napise, ze dany adresar neexistuje
To nemá být adresář ale konfigurační soubor. Pokud neexistuje, tak je to problém. Buď nastavte default gateway v YaSTu nebo ve zmíněném souboru, měl by vypadat nějak takto:
default 1.2.3.4 - eth0
Místo 1.2.3.4 bude adresa GW, místo jména rozhraní může být pomlčka.
Tiskni
Sdílej: