V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
fdisk -l /dev/hda
/dev/hd?1
) tak první logická uvnitř bude /dev/hd?5
, to se může hodit v případě když s něma často šachujete, protože těch logických si můžete nadělat kolik chcete a nemusíte se trápit, jestli to máš přesunout do extend a podobně. Pokud tam máš wokna, tak si s tím moc nehraj, protože ty to občas nezvládnou, je to holt nedodělek.
man man man
wget
- příkazem man wget
se dozvíš víc ;o) )na http://www.cpress.cz/knihy/linux/
man
je program, kterej nahrává tzv. "manuálové stránky", které má každý (skoro) program s sebou, když ho nainsatluješ. Je ti dohromady jedno, kde jsou, ale důležitý je, jak to spustíš.
spustíš to obecně příkazem:
man prika_ktery_te_zajima
Pokud existuje českej překlad (což se děje) a pokud máž dobře nastavené locales (příkaz locale
a na vypisu hromada cz a CZ), tak dostaneš českou manuálovou stránku. jinak anglicky.
a tady se nám to pěkně cyklí - příkazem man man
dostaneš manuálovou stránku k programu man
.
s připrav se na to, že "man neco
" bude nejčastější odpověď, kterou budeš dostávat.
Jáchym
/etc/sysconfig/i18n
), nebo uživateli v jeho preferencích (abych pravdu řekl, netuším moc jak to nastvit těm nabubřelým GUI jako GNOME a KDE, ale třeba IceWM to můžeš dát do ~/.icewm/startup
, ale napadá mě, že by jsi to mohl najít někde v příslušného xdm, wdm, gdm, kdm ... co to vlstně spouští a strčit to do příslušného startovacího scriptu {standardní postup by mělo být studium dokumentace, ale tam jsem se vždy dočetl 100+1 způsob jak pomocí myši přesunout okno}), nebo pokud to chceš mít nastavené jen v konzoli v příslušném shellu než ho ukončíš, tak do stratovacích scriptů shellu (pro bash je to kupodivu ~/.bashrc
) nebo s it to můžeš zapnout pro všechno co bude následovat v shellu pomocí export LANG=cs_CZ
, nebo co často používám já, ale k opačnému účelu abych naopak češtinu na manuálových stránkách vypnul LANG=C man wget
jen pro ten příkaz který následuje.
Tiskni
Sdílej: