Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
pool "mail.muj_isp.cz" proto pop3 localdomains mojedomena.cz user "tomas@mojednomena.cz pass "heslo" is "tomas" here mda "/usr/bin/maildrop";pokud to pustím z příkazového řádku(pod userem tomas), tak se mě pošta stáhla. Ale na serveru nezůstala. Já bych ale chtěl fetchmail pouštět jako deamona a to se mě nedaří. Po restartu serveru mě při nabíhání hlásil, že v /etc mu chybí konfigurační soubor fetchmailrc. Zkopíroval jsem tam nastavení z examples(/usr/share/doc/fetchmail/examples/fetchmail.example, nyní mě hlásí Fetchmail: no mailservers have been specified. V manuálu jsem nikde nenašel co v tom souboru má být za konfiguraci. Poradíte? Jak ho přinutit fungovat jako deamon a současně bych potřeboval, aby pošta zůstala na vzdáleném serveru a stahovala se jen pošta nová.
Řešení dotazu:
@reboot fetchmail -d
V globálním konfiguračním souboru má být to, co jste si zapsal do svého. Jak často má vybírat schránky se určuje volbou daemon, kterou následuje počet sekund. Do konfiguráku se píše to samé jako na do pozičních argumentů, jen se vynechají úvodní dva spojovníky. Seznam všech voleb je v manuálové stránce fetchmail(1).
Aby se v Debianu spouštěl globální fetchmail, je třeba jej zapnout v /etc/default/fetchmail.
OK, tu chybovou hlášku jsem zrušil tím, že jsem v souboru /etc/init.d/fetchmail zakomentoval řádek CONFFILE="/etc/fetchmailrc". Dost dobře nechápu smysl toho souboru, když nastavení jak se má fetchmail chovat mám přímo u uživatele.
Smysl je ten, že z něho čte konfiguraci fetchmail, který pouští init skript Debianu při startu systému. Pokud jste zrušil řádek CONFFILE, zřejmě jste systémovému fetchmailu řekl, že nemá číst konfiguraci z tohoto souboru.
Když bych ho tam nechal a nastavil schránky tam, musím mu nějak specifikovat kterému uživateli stahnuté zpráva poslat ne?
Jistě. Dělá se to parametrem to volby user. Jinak to bude cpát do schránky uživatele, pod kterým fetchmail běží (režim singledrop) nebo do stejnojmenné jako na serveru (režim multidrop).
No to jen na okraj, funguje to i bez toho souboru.
Zřejmě si hrajete s /root/.fetchmailrc. Přečtete si manuál.
Teď ale k tomu deamonu. V /etc/default/fetchmail jsem deamona zapnutého měl. Jenže mě stejně zprávy nestáhl. Stahování začalo fungovat až po té, co jsem na příkazové řádce zadal fetchmail -d 30 -a. Pak mě to funguje až do doby než to restartnu. V tom souboru je i možnost ovlivnit toho deamona, ale nevím jaký je syntax. Jak mu mám sdělit v sekci options, že má stahovat poštu každých 30 vteřin a na serveru je smáznout? V manuálu jsou popsané volby, ale jak tu volbu napíšu v konfiguračním souboru? Mám na řádek napsat "-d 30 -a"? To je přece blbost.
Tiskni
Sdílej: