Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Jak GPL řeší SaaSNeřeší → pokud SW běží na serveru a uživatel k němu přistupuje přes webu, provozovatel mu zdrojáky dávat nemusí.
od toho jsou ty Affero GPL licencePřesně tak – pak platí pravidlo, že pokud původní verze programu umožňovala stažení zdrojového kódu (typicky odkazem z toho webového rozhraní), musí ho umožnit i upravená/redistribuovaná verze.
Nehledě na to, že ti právník řekne, že u nás vůbec nelze licencovat software způsobem, kterým to dělají free-sw lience a v podstatě se funguje na principu, že sice takhle licencovaný software používat nesmíšSmíš, protože jsi dostal platnou licenci od držitele příslušných práv. A co se týče uzavření smlouvy (souhlasu s licencí), to funguje na tomto principu:
Není vaší povinností tuto licenci přijmout, protože jste ji nepodepsal. Nic jiného vám však nedává možnost kopírovat nebo šířit program nebo odvozená díla. V případě, že tuto licenci nepřijmete, jsou tyto činnosti zákonem zakázány. Tím pádem modifikací anebo šířením programu (anebo každého díla založeného na programu) vyjadřujete své podřízení se licenci a všem jejím ustanovením a podmínkám pro kopírovaní, modifikování a šíření programu a děl na něm založených.Pokud by došlo k nějakému sporu, můžeš si vybrat – buď jsi s licencí nesouhlasil (pak porušuješ zákon, protože jsi používal software, aniž bys měl licenci) nebo jsi s ní souhlasil (a pak jsi porušil licenci a opět jsi používal software nelegálně).
Pokud ovšem tvůj SW budou používat další lidé (řekněme zaměstnanci zadavatele), tak mají ti mají také nárok na ty zdrojové kódy.Viz můj komentář výše – pokud jde o webovou aplikaci pod GPL, provozovatel nemusí koncovým uživatelům poskytovat zdrojáky.
Nepoužívej GPL zdrojáky ve svých produktech, a nikdy nebudeš muset řešit problémy tohoto typu, ať už před startem projektu nebo po jeho zveřejnění. Pokud o ExtJS opravdu stojíš, tak si kup licenci;)Docela hloupá rada, když ti GPL software výrazně pomůže (ušetří práci nebo dokonce umožní, aby tvoje aplikace vůbec vznikla) a přitom ti dodržení licence nijak neubližuje.
Docela hloupá rada, když ti GPL software výrazně pomůže (ušetří práci nebo dokonce umožní, aby tvoje aplikace vůbec vznikla) a přitom ti dodržení licence nijak neubližuje.Na druhou stranu si použitím cizích GPL knihoven zablokujete knihovny, jejichž licence není GPL kompatibilní.
Viz můj komentář výše – pokud jde o webovou aplikaci pod GPL, provozovatel nemusí koncovým uživatelům poskytovat zdrojáky.Jaký by pak GPL licence u javascriptových knihoven měla smysl? ExtJS je javascript framework, takže to celé co tu řešíme by měl být kód na klientu. Takže, jsi si opravdu jistý, že myslíme to samé?
Sorry že se ptám znova, ale je to pro mě španělská vesnice:)Přečti si něco tady:
Smím za něco co nevyužívá komerční licenci požadovat platbu?Samozřejmě, s tím není žádný problém, není to v rozporu – FSF/GNU dokonce nabádá k prodeji softwaru – viz Prodej svobodného softwaru.
Mám nějakou povinnost vyplývající z GPL ohledně zveřejnění zdrojových kódů?Zveřejňovat nemusíš vůbec nic – stačí, když zdrojáky poskytneš zadavateli (což bys dělal tak jako tak). Prostě ke svému programu napiš, že je vydán pod licencí GNU GPL a máš po problému.
For software programs built using today’s web architectures that use remote network-based service interfaces for internal communication instead of traditional static or dynamic linking, the relevant software program is the totality of the application code, including code executed on the server and code executed on the client, provided that the server code is integral to the application.Pokud, jak píšete, bude aplikaci používat pouze zadavatel, tak to nevadí, ale pokud by se zadavatel v budoucnu rozhodl aplikaci zpřístupnit dalším uživatelům, tak tito uživatelé mají nárok na zdrojový kód celé aplikace, nebo pokud by se zadavatel rozhodl v aplikaci využít proprietární knihovnu s licencí, jenž není kompatibilní s GPLv3, tak program nemůže distribuovat. Alternativně: pokud bude mít zadavatel majetková práva k Vámi vytvořenému kódu, tak si může dokoupit komerční licenci Ext JS. Osobně bych volbu Ext JS konzultoval se zadavatelem.
Tiskni
Sdílej: