Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jak GPL řeší SaaSNeřeší → pokud SW běží na serveru a uživatel k němu přistupuje přes webu, provozovatel mu zdrojáky dávat nemusí.
od toho jsou ty Affero GPL licencePřesně tak – pak platí pravidlo, že pokud původní verze programu umožňovala stažení zdrojového kódu (typicky odkazem z toho webového rozhraní), musí ho umožnit i upravená/redistribuovaná verze.
Nehledě na to, že ti právník řekne, že u nás vůbec nelze licencovat software způsobem, kterým to dělají free-sw lience a v podstatě se funguje na principu, že sice takhle licencovaný software používat nesmíšSmíš, protože jsi dostal platnou licenci od držitele příslušných práv. A co se týče uzavření smlouvy (souhlasu s licencí), to funguje na tomto principu:
Není vaší povinností tuto licenci přijmout, protože jste ji nepodepsal. Nic jiného vám však nedává možnost kopírovat nebo šířit program nebo odvozená díla. V případě, že tuto licenci nepřijmete, jsou tyto činnosti zákonem zakázány. Tím pádem modifikací anebo šířením programu (anebo každého díla založeného na programu) vyjadřujete své podřízení se licenci a všem jejím ustanovením a podmínkám pro kopírovaní, modifikování a šíření programu a děl na něm založených.Pokud by došlo k nějakému sporu, můžeš si vybrat – buď jsi s licencí nesouhlasil (pak porušuješ zákon, protože jsi používal software, aniž bys měl licenci) nebo jsi s ní souhlasil (a pak jsi porušil licenci a opět jsi používal software nelegálně).
Pokud ovšem tvůj SW budou používat další lidé (řekněme zaměstnanci zadavatele), tak mají ti mají také nárok na ty zdrojové kódy.Viz můj komentář výše – pokud jde o webovou aplikaci pod GPL, provozovatel nemusí koncovým uživatelům poskytovat zdrojáky.
Nepoužívej GPL zdrojáky ve svých produktech, a nikdy nebudeš muset řešit problémy tohoto typu, ať už před startem projektu nebo po jeho zveřejnění. Pokud o ExtJS opravdu stojíš, tak si kup licenci;)Docela hloupá rada, když ti GPL software výrazně pomůže (ušetří práci nebo dokonce umožní, aby tvoje aplikace vůbec vznikla) a přitom ti dodržení licence nijak neubližuje.
Docela hloupá rada, když ti GPL software výrazně pomůže (ušetří práci nebo dokonce umožní, aby tvoje aplikace vůbec vznikla) a přitom ti dodržení licence nijak neubližuje.Na druhou stranu si použitím cizích GPL knihoven zablokujete knihovny, jejichž licence není GPL kompatibilní.
Viz můj komentář výše – pokud jde o webovou aplikaci pod GPL, provozovatel nemusí koncovým uživatelům poskytovat zdrojáky.Jaký by pak GPL licence u javascriptových knihoven měla smysl? ExtJS je javascript framework, takže to celé co tu řešíme by měl být kód na klientu. Takže, jsi si opravdu jistý, že myslíme to samé?
Sorry že se ptám znova, ale je to pro mě španělská vesnice:)Přečti si něco tady:
Smím za něco co nevyužívá komerční licenci požadovat platbu?Samozřejmě, s tím není žádný problém, není to v rozporu – FSF/GNU dokonce nabádá k prodeji softwaru – viz Prodej svobodného softwaru.
Mám nějakou povinnost vyplývající z GPL ohledně zveřejnění zdrojových kódů?Zveřejňovat nemusíš vůbec nic – stačí, když zdrojáky poskytneš zadavateli (což bys dělal tak jako tak). Prostě ke svému programu napiš, že je vydán pod licencí GNU GPL a máš po problému.
For software programs built using today’s web architectures that use remote network-based service interfaces for internal communication instead of traditional static or dynamic linking, the relevant software program is the totality of the application code, including code executed on the server and code executed on the client, provided that the server code is integral to the application.Pokud, jak píšete, bude aplikaci používat pouze zadavatel, tak to nevadí, ale pokud by se zadavatel v budoucnu rozhodl aplikaci zpřístupnit dalším uživatelům, tak tito uživatelé mají nárok na zdrojový kód celé aplikace, nebo pokud by se zadavatel rozhodl v aplikaci využít proprietární knihovnu s licencí, jenž není kompatibilní s GPLv3, tak program nemůže distribuovat. Alternativně: pokud bude mít zadavatel majetková práva k Vámi vytvořenému kódu, tak si může dokoupit komerční licenci Ext JS. Osobně bych volbu Ext JS konzultoval se zadavatelem.
Tiskni
Sdílej: