plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
nahravam si VHSky do pocitace, to funguje dobre, ale pak chci video prekodovat avidemuxem do neceho rozumneho - mpeg-4 avc nebo h263. At nastavim cokoliv, vzdy je video v xine a kaffeine nepouzitelne (zeleno cerveny sum ve spodni polovine videa, cast horni poloviny cernobila, je to po cele delce videa, viz priloha), v mplayeru a vlc funguje dobre. Nevite nekdo cim to je a hlavne - jak to udelat spravne?
MartinŘešení dotazu:
mencoder tv:// -tv norm=3:input=1:normid=3:audiorate=48000:alsa:adevice=hw.3:amode=1 -ovc copy -oac pcm -endpos 00:48:30 -o video.avi
kdyz takto ziskane video prevedu do mpeg2, vsechny prehravace ho zobrazi spravne. Kdyz ho prevedu do mpeg4 tak ne, nezalezi jestli prevadim z puvodniho videa nebo z mpeg2. Nastaveni jsem zkousel ruzne, vzdy ale 2-pass vbr, ostatni na default, zkousel jsem na zalozce output2 nastavit videoformat na PAL, to nepomohlo.
spatne video je tady
neni to vlastni video, je to koupena VHS kazeta, ale vlastni videa dopadaji naprosto stejne.
zjistil jsem ze ve windows to lze prehrat bez problemu, televize to taky prehraje spravne, takze chyba bude nejspis xine-lib jak jste tu psali. Takze to nebudu resit, jde to prehrat vsude kde to potrebuju. Avidemux jsem si vybral protoze ma jednoduche gui a mencoder ma strasne moc nastaveni ktere se mi nechtelo studovat Ten handbrake vyzkousim.
Jinak video ma standartni rozliseni - 640 x 480, 25fps, progressive - v dotazu jsem zapomel napsat ze jsem v avidemuxu pouzil deinterlace filtr - ale to by snad nemelo vadit.
Tiskni
Sdílej: