Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
# cat ifcfg-eth0 DEVICE=eth0 BRIDGE=br0 ONBOOT=yes
# cat ifcfg-br0 DEVICE=br0 TYPE=Bridge IPADDR=1.2.3.4 NETMASK=255.255.255.0 ONBOOT=yes IPV6INIT=yes IPV6ADDR=a:b:c:D::e/64 IPV6_DEFAULTGW=a:b:c:d::1Běží tam virtuaklizace přes QEMU-KVM, proto ten bridge. IPv4 běží naprosto v pořádku. IPv6 se však chová poněkud "podivně". Pokud se snažím dostat (pingnout) na stroj ve stejné síti, vůbec to nejde. Pokud ping posílám na výchozí bránu a dál, zdá se vše v pořádku - jakákoliv komunikace běží normálně, běžnou rychlostí (stejně jako po IPv4). Pokud však komunikace ustane, během zhruba minuty síť spadne - respektive se již nelze kamkoliv spojit (pakety podle tcpdumpu odcházejí, žádný se však již nevrátí). IPv4 běží dál. Ve výpisu z "arp tabulky" zůstane toto:
# ip -6 neigh show a:b:c:d::1 dev br0 lladdr aa:bb:cc:dd:ee:ff router STALE.. tedy adresa brány Pomůže buď restart síťového rozhraní, nebo smazání toho záznamu příkazem
# ip -6 neigh del ...Zatím jsem neuvedl distribuci. Na serveru s Fedorou 14, nebo 15 funguje vše v pořádku. Tedy jak hypervizor, tak všechny virtualy na něm, mají IPv6 konektivitu ok. Na Centosu 6 s identickou konfigurací (v rámci možností), však již nastává onen problém. Pokud na Centosu vypnu libvirt a zruším bridge, začne na něm IPv6 fungovat. Když ale na virtual nainstaluji Centos 6 a nastavím síť úplně stejně, funguje vše v pořádku jak s bridgem, tak bez něj na Fedoře, na Centosu vůbec (respektive výše popsaným způsobem). Pokud na virtual nahraji Win 2008, funguje všude jak má. Fedora se na virtualu chová stejně jako Centos, další Linux distribuce jsem netestoval. Na Centosu je jádro 2.6.32-71, na Fedoře o něco vyšší, to teď nevím. Setkal jste se již někdo s něčím podobným, případně napadá vás, kde může být chyba? Budu rád za jakýkoliv nápad, už si s tím příliš nevím rady. Díky, David
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: