Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
# cat ifcfg-eth0 DEVICE=eth0 BRIDGE=br0 ONBOOT=yes
# cat ifcfg-br0 DEVICE=br0 TYPE=Bridge IPADDR=1.2.3.4 NETMASK=255.255.255.0 ONBOOT=yes IPV6INIT=yes IPV6ADDR=a:b:c:D::e/64 IPV6_DEFAULTGW=a:b:c:d::1Běží tam virtuaklizace přes QEMU-KVM, proto ten bridge. IPv4 běží naprosto v pořádku. IPv6 se však chová poněkud "podivně". Pokud se snažím dostat (pingnout) na stroj ve stejné síti, vůbec to nejde. Pokud ping posílám na výchozí bránu a dál, zdá se vše v pořádku - jakákoliv komunikace běží normálně, běžnou rychlostí (stejně jako po IPv4). Pokud však komunikace ustane, během zhruba minuty síť spadne - respektive se již nelze kamkoliv spojit (pakety podle tcpdumpu odcházejí, žádný se však již nevrátí). IPv4 běží dál. Ve výpisu z "arp tabulky" zůstane toto:
# ip -6 neigh show a:b:c:d::1 dev br0 lladdr aa:bb:cc:dd:ee:ff router STALE.. tedy adresa brány Pomůže buď restart síťového rozhraní, nebo smazání toho záznamu příkazem
# ip -6 neigh del ...Zatím jsem neuvedl distribuci. Na serveru s Fedorou 14, nebo 15 funguje vše v pořádku. Tedy jak hypervizor, tak všechny virtualy na něm, mají IPv6 konektivitu ok. Na Centosu 6 s identickou konfigurací (v rámci možností), však již nastává onen problém. Pokud na Centosu vypnu libvirt a zruším bridge, začne na něm IPv6 fungovat. Když ale na virtual nainstaluji Centos 6 a nastavím síť úplně stejně, funguje vše v pořádku jak s bridgem, tak bez něj na Fedoře, na Centosu vůbec (respektive výše popsaným způsobem). Pokud na virtual nahraji Win 2008, funguje všude jak má. Fedora se na virtualu chová stejně jako Centos, další Linux distribuce jsem netestoval. Na Centosu je jádro 2.6.32-71, na Fedoře o něco vyšší, to teď nevím. Setkal jste se již někdo s něčím podobným, případně napadá vás, kde může být chyba? Budu rád za jakýkoliv nápad, už si s tím příliš nevím rady. Díky, David
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: