Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
# cat ifcfg-eth0 DEVICE=eth0 BRIDGE=br0 ONBOOT=yes
# cat ifcfg-br0 DEVICE=br0 TYPE=Bridge IPADDR=1.2.3.4 NETMASK=255.255.255.0 ONBOOT=yes IPV6INIT=yes IPV6ADDR=a:b:c:D::e/64 IPV6_DEFAULTGW=a:b:c:d::1Běží tam virtuaklizace přes QEMU-KVM, proto ten bridge. IPv4 běží naprosto v pořádku. IPv6 se však chová poněkud "podivně". Pokud se snažím dostat (pingnout) na stroj ve stejné síti, vůbec to nejde. Pokud ping posílám na výchozí bránu a dál, zdá se vše v pořádku - jakákoliv komunikace běží normálně, běžnou rychlostí (stejně jako po IPv4). Pokud však komunikace ustane, během zhruba minuty síť spadne - respektive se již nelze kamkoliv spojit (pakety podle tcpdumpu odcházejí, žádný se však již nevrátí). IPv4 běží dál. Ve výpisu z "arp tabulky" zůstane toto:
# ip -6 neigh show a:b:c:d::1 dev br0 lladdr aa:bb:cc:dd:ee:ff router STALE.. tedy adresa brány Pomůže buď restart síťového rozhraní, nebo smazání toho záznamu příkazem
# ip -6 neigh del ...Zatím jsem neuvedl distribuci. Na serveru s Fedorou 14, nebo 15 funguje vše v pořádku. Tedy jak hypervizor, tak všechny virtualy na něm, mají IPv6 konektivitu ok. Na Centosu 6 s identickou konfigurací (v rámci možností), však již nastává onen problém. Pokud na Centosu vypnu libvirt a zruším bridge, začne na něm IPv6 fungovat. Když ale na virtual nainstaluji Centos 6 a nastavím síť úplně stejně, funguje vše v pořádku jak s bridgem, tak bez něj na Fedoře, na Centosu vůbec (respektive výše popsaným způsobem). Pokud na virtual nahraji Win 2008, funguje všude jak má. Fedora se na virtualu chová stejně jako Centos, další Linux distribuce jsem netestoval. Na Centosu je jádro 2.6.32-71, na Fedoře o něco vyšší, to teď nevím. Setkal jste se již někdo s něčím podobným, případně napadá vás, kde může být chyba? Budu rád za jakýkoliv nápad, už si s tím příliš nevím rady. Díky, David
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: