Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
eth1.77
a 10.11.0.0/16 přes eth1.11
. Ale to vám snad každý distribuční skript nastaví automaticky, když těm rozhraním nakonfigurujete IP adresy a masku.
Ručně to bude nějak takhle (pokud příslušné IP adresy rozhraní na routeru jsou 77.53.117.131
a 10.11.0.1
)
ip route add 77.53.117.128/26 via 77.53.117.131 ip route add 10.11.0.0/16 via 10.11.0.1
nejprve bych tedy navrhoval cetbu RFC a to poctive.Rita Pužmanová (snad jsem nezkomolil) by mohla být podstatně srozumitelnější, s tím, že bych hlavně doporučil manuál k dané distribuci (nebo změnu na distribuci, která slušný manuál má, pokud to nejde jinak).
iptables
řeší firewall a NAT. Firewall by mohl procházející pakety zablokovat, ale především musíte mít správně nastavenou routování, aby počítač vůbec věděl, kudy pakety směrovat. Na těch veřejných klientech budete muset mít nastavenou IP adresu routeru jako bránu do internetu (předpokládám, že je to pro ně jediná cesta "ven"). Pro zjištění, kde je problém, je podle mne nejjednodušší následující metoda: zkoušet z venku pingnout na IP adresu nějakého "veřejného" klienta, a opačně z klienta zkoušet pingnout ven. A postupně na jednotlivých rozhraních sledovat, kam až ping dorazí a kde se ztratí -- tj. při testování komunikace z venku dovnitř nejprve vnější rozhraní routeru, pak vnitřní a pak cílový počítač (mezi nimi už předpokládám žádné síťové rozhraní není). Takhle vystopujete, kde se pakety "ztrácí", a pak už víte, kde máte hledat chybu. Pak je potřeba zkontrolovat routování a případně firewall.
Tiskni
Sdílej: