Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
# systemctl restart <TAB><TAB>
alsa-restore.service remote-fs.target systemd-random-seed-load.service
alsa-store.service rescue.service systemd-random-seed-save.service
auditd.service rescue.target systemd-readahead-collect.service
boot.mount rpcbind.target systemd-readahead-done.service
CM.mount rpcidmapd.service systemd-readahead-done.timer
emergency.service SMSC.mount systemd-readahead-replay.service
emergency.target sysel_replace.mount systemd-shutdownd.service
fsck@dev-sda1.service sys-kernel-security.automount systemd-tmpfiles-clean.service
fsck-root.service sys-kernel-security.mount systemd-update-utmp-runlevel.service
GBGold.mount systemd-ask-password-console.service systemd-update-utmp-shutdown.service
halt.service systemd-ask-password-wall.service TELEPATH.mount
mnt-cdrom.mount systemd-binfmt.service var-lib-nfs-rpc_pipefs.mount
plymouth-quit-wait.service systemd-initctl.service var-run.mount
poweroff.service systemd-kmsg-syslogd.service view.mount
ppcdoc.mount systemd-logger.service wicd.service
reboot.service systemd-modules-load.service WSB.mount
Jinak je za to zodpovedny balicek:
# cave owner /usr/share/bash-completion/completions/systemd
sys-apps/systemd-29-r1::installed
Kdyz se podivam do zdrojaku tak tam ten soubor je:
$ tar tvf systemd-29.tar.bz2 | grep completion
-rw-rw-r-- lennart/lennart 6022 2011-04-11 23:44 systemd-29/src/systemctl-bash-completion.sh
Tudiz to neni specialni vlastnost distribuce.function a(){ [[ "$1" =~ (\?|-h) ]] && { echo -e "-nothing-\tstatus\ne\t\tenable\nd\t\tdisable\nr\t\trestart\ns\t\tstart\nk\t\tstop\n" return; } if [ $# -eq 0 ]; then C="--all list-units"; S="|grep '\.service'"; else C="status"; S="$1"; [[ "$1" =~ \. ]] || S="$S.service"; [[ "$2" =~ ^e ]] && C="enable"; [[ "$2" =~ ^d ]] && C="disable"; [[ "$2" =~ ^r ]] && C="restart"; [[ "$2" =~ ^s ]] && C="start"; [[ "$2" =~ ^k ]] && C="stop" fi eval systemctl $C $S }
Fedora 16 má /etc/bash_completion.d/systemd-bash-completion.sh v balíčku systemd-units - který by měl být normálně nainstalován, takže by vám doplňováni (v bash-i) mělo fachat.Jo, ale ještě musí být nainstalován balíček bash-completion, jinak tam ten soubor nemá žádný vliv.
Dam
systemctl start syslog-ng.service --- zadne OK, nic..
Když to nevypsalo nic, tak spuštění služby proběhlo úspěšně.
Je pravda, že služba může chcípnout třeba milisekundu po tomto okamžiku.
A je taky pravda, že u služby typu "simple" se za okamžik spuštění považuje prakticky už forknutí procesu pro ni, protože u tohoto typu není žádná vhodnější událost k dispozici - služba svou skutečnou připravenost nijak neoznamuje. Proto je lepší prosazovat typ "notify", při kterém je služba považována za spuštěnou, až když to o sobě sama prohlásí.
Dam
systemctl status syslog-ng.service ---- Failed nebezi
Určitě to vypíše ještě aspoň návratový kód procesu. Ten by mohl něco napovědět. V F16 ještě není journal, takže chybová hlášení služeb jsou zapisována implicitně do syslogu. Zrovna u služby implementující syslog by ovšem hrozila nekonečná rekurze, takže syslog-ng.service má nastaveno StandardOutput=null. Pokud tedy syslog-ng hlásí nějakou chybu na stdout/stderr, neuvidíme ji. Možná, že s tím ale syslog-ng počítá a zaloguje to rovnou do /var/log/messages, ne? Případně je možno aspoň na zkoušku mu dát StandardOutput=tty.
Tiskni
Sdílej: