Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
# systemctl restart <TAB><TAB>
alsa-restore.service remote-fs.target systemd-random-seed-load.service
alsa-store.service rescue.service systemd-random-seed-save.service
auditd.service rescue.target systemd-readahead-collect.service
boot.mount rpcbind.target systemd-readahead-done.service
CM.mount rpcidmapd.service systemd-readahead-done.timer
emergency.service SMSC.mount systemd-readahead-replay.service
emergency.target sysel_replace.mount systemd-shutdownd.service
fsck@dev-sda1.service sys-kernel-security.automount systemd-tmpfiles-clean.service
fsck-root.service sys-kernel-security.mount systemd-update-utmp-runlevel.service
GBGold.mount systemd-ask-password-console.service systemd-update-utmp-shutdown.service
halt.service systemd-ask-password-wall.service TELEPATH.mount
mnt-cdrom.mount systemd-binfmt.service var-lib-nfs-rpc_pipefs.mount
plymouth-quit-wait.service systemd-initctl.service var-run.mount
poweroff.service systemd-kmsg-syslogd.service view.mount
ppcdoc.mount systemd-logger.service wicd.service
reboot.service systemd-modules-load.service WSB.mount
Jinak je za to zodpovedny balicek:
# cave owner /usr/share/bash-completion/completions/systemd
sys-apps/systemd-29-r1::installed
Kdyz se podivam do zdrojaku tak tam ten soubor je:
$ tar tvf systemd-29.tar.bz2 | grep completion
-rw-rw-r-- lennart/lennart 6022 2011-04-11 23:44 systemd-29/src/systemctl-bash-completion.sh
Tudiz to neni specialni vlastnost distribuce.
function a(){
[[ "$1" =~ (\?|-h) ]] && {
echo -e "-nothing-\tstatus\ne\t\tenable\nd\t\tdisable\nr\t\trestart\ns\t\tstart\nk\t\tstop\n"
return; }
if [ $# -eq 0 ]; then C="--all list-units"; S="|grep '\.service'"; else
C="status"; S="$1";
[[ "$1" =~ \. ]] || S="$S.service";
[[ "$2" =~ ^e ]] && C="enable"; [[ "$2" =~ ^d ]] && C="disable";
[[ "$2" =~ ^r ]] && C="restart"; [[ "$2" =~ ^s ]] && C="start"; [[ "$2" =~ ^k ]] && C="stop"
fi
eval systemctl $C $S
}
Fedora 16 má /etc/bash_completion.d/systemd-bash-completion.sh v balíčku systemd-units - který by měl být normálně nainstalován, takže by vám doplňováni (v bash-i) mělo fachat.Jo, ale ještě musí být nainstalován balíček bash-completion, jinak tam ten soubor nemá žádný vliv.
Dam
systemctl start syslog-ng.service --- zadne OK, nic..
Když to nevypsalo nic, tak spuštění služby proběhlo úspěšně.
Je pravda, že služba může chcípnout třeba milisekundu po tomto okamžiku.
A je taky pravda, že u služby typu "simple" se za okamžik spuštění považuje prakticky už forknutí procesu pro ni, protože u tohoto typu není žádná vhodnější událost k dispozici - služba svou skutečnou připravenost nijak neoznamuje. Proto je lepší prosazovat typ "notify", při kterém je služba považována za spuštěnou, až když to o sobě sama prohlásí.
Dam
systemctl status syslog-ng.service ---- Failed nebezi
Určitě to vypíše ještě aspoň návratový kód procesu. Ten by mohl něco napovědět. V F16 ještě není journal, takže chybová hlášení služeb jsou zapisována implicitně do syslogu. Zrovna u služby implementující syslog by ovšem hrozila nekonečná rekurze, takže syslog-ng.service má nastaveno StandardOutput=null. Pokud tedy syslog-ng hlásí nějakou chybu na stdout/stderr, neuvidíme ji. Možná, že s tím ale syslog-ng počítá a zaloguje to rovnou do /var/log/messages, ne? Případně je možno aspoň na zkoušku mu dát StandardOutput=tty.
Tiskni
Sdílej: