plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
dělám návrh sítě pro webhostingovou firmu jako práci do školy. Nevím si ale rady ohledně virtualizace na linuxu.
Mám tam blade server(16x Dell PowerEdge M910) na kterých potřebuju rozjet virtualizaci pro 34 zero clientů a dále pro webhostingové služby a aplikace. Jako hlavní OS serverů jsem chtěl dát Debian, nebo CentOS (nevím co bude lepší) a na něm rozjet XEN, na kterém budou běžet virtualizované různé linuxové OS pro klienty a pro webhosting (Debian, ubuntu, fedora, gentoo, arch linux...)
Učitel mi ale řekl, že XEN vyžaduje Active directory, a že tudíž tam budu muset hodit windows na kterém mi poběží XEN a potom teprve linuxy.
Hledal jsem jak je to s tím AD u XENu, ale nic moc jsem nenašel a nechce se mi věřit, že by to bez windowsů nešlo. Víte někdo jak by to šlo udělat?
Díky moc, DavidŘešení dotazu:
Učitel mi ale řekl, že XEN vyžaduje Active directoryK tomu neexistuje žádný důvod. Netuším, k čemu by Xen měl potřebovat AD. Jak KVM, tak Xen, tak další se dají používat pro virtualizaci a na Windows nemají žádnou závislost. Učitel si to zřejmě s něčím spletl nebo jsi ho špatně pochopil.
Prý ohledně dlouhodobé spolupráce citrixu s microsoftem.
Přímo řekl, že tohle na xenu zanechalo stopy v podobě AD. Ale mě se právě taky zdá, že je to blbost. Proto moc díky za odpověd. Nechám to bez těch windows a s učitelem, až bude zpátky ve škole si o tom promluvím.
Já tam původně chtěl dát open source, ale učitel mi řekl, ať tam hodím placený Xen, klidně i ten nejdražší (jelikož za hardware mám rozpočet několik miliónů a soft všechno OSS).
A právě asi kvůli toho, že OSS nemají tolik funkcí a zabezpečení (viz. ty práva atd.) oproti placeným verzí, tam bude lepší ten XenServer. Přece jen dělám návrh pro firmu, která ještě k tomu poskytuje webhosting, takže tam některý ten soft musí být kvalitnější.
Ale windowsy tam nechci.Já tam původně chtěl dát open source, ale učitel mi řekl, ať tam hodím placený Xen, klidně i ten nejdražší (jelikož za hardware mám rozpočet několik miliónů a soft všechno OSS).Tak mu řekni, že je to tvůj projekt a že to chceš mít čisté a ne být závislý na nějakém Citrixu.
Přece jen dělám návrh pro firmu, která ještě k tomu poskytuje webhosting, takže tam některý ten soft musí být kvalitnější.Webhosting poskytuje kdejaká firma s nahnilým ovocem, to nic neznamená. V první řadě je to o znalostech, konfiguraci, lidech… ale kolik jsi utratil za licence, je celkem irelevantní – to tě v případě nějakého průšvihu stejně nezachrání.
Tiskni
Sdílej: