Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
dělám návrh sítě pro webhostingovou firmu jako práci do školy. Nevím si ale rady ohledně virtualizace na linuxu.
Mám tam blade server(16x Dell PowerEdge M910) na kterých potřebuju rozjet virtualizaci pro 34 zero clientů a dále pro webhostingové služby a aplikace. Jako hlavní OS serverů jsem chtěl dát Debian, nebo CentOS (nevím co bude lepší) a na něm rozjet XEN, na kterém budou běžet virtualizované různé linuxové OS pro klienty a pro webhosting (Debian, ubuntu, fedora, gentoo, arch linux...)
Učitel mi ale řekl, že XEN vyžaduje Active directory, a že tudíž tam budu muset hodit windows na kterém mi poběží XEN a potom teprve linuxy.
Hledal jsem jak je to s tím AD u XENu, ale nic moc jsem nenašel a nechce se mi věřit, že by to bez windowsů nešlo. Víte někdo jak by to šlo udělat?
Díky moc, DavidŘešení dotazu:
Učitel mi ale řekl, že XEN vyžaduje Active directoryK tomu neexistuje žádný důvod. Netuším, k čemu by Xen měl potřebovat AD. Jak KVM, tak Xen, tak další se dají používat pro virtualizaci a na Windows nemají žádnou závislost. Učitel si to zřejmě s něčím spletl nebo jsi ho špatně pochopil.
Prý ohledně dlouhodobé spolupráce citrixu s microsoftem.
Přímo řekl, že tohle na xenu zanechalo stopy v podobě AD. Ale mě se právě taky zdá, že je to blbost. Proto moc díky za odpověd. Nechám to bez těch windows a s učitelem, až bude zpátky ve škole si o tom promluvím.
Já tam původně chtěl dát open source, ale učitel mi řekl, ať tam hodím placený Xen, klidně i ten nejdražší (jelikož za hardware mám rozpočet několik miliónů a soft všechno OSS).
A právě asi kvůli toho, že OSS nemají tolik funkcí a zabezpečení (viz. ty práva atd.) oproti placeným verzí, tam bude lepší ten XenServer. Přece jen dělám návrh pro firmu, která ještě k tomu poskytuje webhosting, takže tam některý ten soft musí být kvalitnější.
Ale windowsy tam nechci.Já tam původně chtěl dát open source, ale učitel mi řekl, ať tam hodím placený Xen, klidně i ten nejdražší (jelikož za hardware mám rozpočet několik miliónů a soft všechno OSS).Tak mu řekni, že je to tvůj projekt a že to chceš mít čisté a ne být závislý na nějakém Citrixu.
Přece jen dělám návrh pro firmu, která ještě k tomu poskytuje webhosting, takže tam některý ten soft musí být kvalitnější.Webhosting poskytuje kdejaká firma s nahnilým ovocem, to nic neznamená. V první řadě je to o znalostech, konfiguraci, lidech… ale kolik jsi utratil za licence, je celkem irelevantní – to tě v případě nějakého průšvihu stejně nezachrání.
Tiskni
Sdílej: