Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
http://www.linuxexpres.cz/praxe/vyvoj-jadra-ii-jednoduchy-modul
Zasekl jsem se pri spusteni prikazu "make", ktery hlasi chyb. Pulhodina googleni mi rekla, ze problem bude zrejme v neexistjicim souboru ci adresare (casta pricina chybove hlasky). Jenze co presn chybi? NEbo je to v necem jinem?
[root@fed16 kernel_prog]# make make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` make[1]: Entering directory `/usr/src/kernels/3.3.2-6.fc16.x86_64' make[2]: *** No rule to make target `/home/martin/kernel_prog/mymodule.c', needed by `/home/martin/kernel_prog/mymodule.o'. Stop. make[1]: *** [_module_/home/martin/kernel_prog] Error 2 make[1]: Leaving directory `/usr/src/kernelV adresari se zdrojakem a Makefile se vytvori soubor built-in.o , a to je asi tak vsechno. Makefile mam uplne stejne jako v tom clanku, prikazy jsou oddelene TAB, takze v tom by snad problem byt nemel
KDIR = /lib/modules/`uname -r`/build obj-m := mymodule.o all: make -C $(KDIR) M=`pwd` clean: make -C $(KDIR) M=`pwd` cleanAdresar se zdrojem kernelu pak vypada takto:
[martin@fed16 3.3.2-6.fc16.x86_64]$ ls arch firmware ipc Makefile samples System.map vmlinux.id block fs Kconfig mm scripts tools crypto include kernel Module.symvers security usr drivers init lib net sound virtMohl by me nekdo navest spravnym smerem?
Řešení dotazu:
make
je program, ktorého úlohou je podľa predpisu napísanom v súbore Makefile
, spustiť sériu príkazov. V programovaní tými príkazmi sú spravidla spustenia kompilátora, linkera, prípadne ďalších príkazov, ktoré zo zdrojákov vyrobia program (resp. v tvojom prípade modul jadra).
Makefile nehovorí nič o tom, čo má ten program (/modul) počas svojho vykonávania spraviť.
To je popísané v súbore so zdrojákom (zdrojovým kódom), ktorý musí napísať programátor. V prípade, že programuješ v jazyku C, tak musíš vytvoriť súbor s príponou .c, pre ktorý make spustí kompilátor a vyrobí z neho "object" - súbor s príponou .o. Makefile potom definuje ďalšie kroky, ktoré sa s tým .o majú udiať.
Počas tvojho pokusu make spustíl kompilátor a povedal mu, že má vyrobiť mymodule.o z mymodule.c. Kompilátor s tým začal, ale hneď skončil pretože mymodule.c nenašiel.
Môj dojem je, že nevieš ako funguje make (napr. čo robia parametre, ktoré si mu dal), nemáš skúsenosť s programovaním a zvolil si si pre začiatok dosť pokročilú tému. Začni s niečím ľahším, alebo sa pusti do študovania dokumentácie.
Tiskni
Sdílej: