Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »http://www.linuxexpres.cz/praxe/vyvoj-jadra-ii-jednoduchy-modul
Zasekl jsem se pri spusteni prikazu "make", ktery hlasi chyb. Pulhodina googleni mi rekla, ze problem bude zrejme v neexistjicim souboru ci adresare (casta pricina chybove hlasky). Jenze co presn chybi? NEbo je to v necem jinem?
[root@fed16 kernel_prog]# make make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` make[1]: Entering directory `/usr/src/kernels/3.3.2-6.fc16.x86_64' make[2]: *** No rule to make target `/home/martin/kernel_prog/mymodule.c', needed by `/home/martin/kernel_prog/mymodule.o'. Stop. make[1]: *** [_module_/home/martin/kernel_prog] Error 2 make[1]: Leaving directory `/usr/src/kernelV adresari se zdrojakem a Makefile se vytvori soubor built-in.o , a to je asi tak vsechno. Makefile mam uplne stejne jako v tom clanku, prikazy jsou oddelene TAB, takze v tom by snad problem byt nemel
KDIR = /lib/modules/`uname -r`/build obj-m := mymodule.o all: make -C $(KDIR) M=`pwd` clean: make -C $(KDIR) M=`pwd` cleanAdresar se zdrojem kernelu pak vypada takto:
[martin@fed16 3.3.2-6.fc16.x86_64]$ ls arch firmware ipc Makefile samples System.map vmlinux.id block fs Kconfig mm scripts tools crypto include kernel Module.symvers security usr drivers init lib net sound virtMohl by me nekdo navest spravnym smerem?
Řešení dotazu:
make
je program, ktorého úlohou je podľa predpisu napísanom v súbore Makefile
, spustiť sériu príkazov. V programovaní tými príkazmi sú spravidla spustenia kompilátora, linkera, prípadne ďalších príkazov, ktoré zo zdrojákov vyrobia program (resp. v tvojom prípade modul jadra).
Makefile nehovorí nič o tom, čo má ten program (/modul) počas svojho vykonávania spraviť.
To je popísané v súbore so zdrojákom (zdrojovým kódom), ktorý musí napísať programátor. V prípade, že programuješ v jazyku C, tak musíš vytvoriť súbor s príponou .c, pre ktorý make spustí kompilátor a vyrobí z neho "object" - súbor s príponou .o. Makefile potom definuje ďalšie kroky, ktoré sa s tým .o majú udiať.
Počas tvojho pokusu make spustíl kompilátor a povedal mu, že má vyrobiť mymodule.o z mymodule.c. Kompilátor s tým začal, ale hneď skončil pretože mymodule.c nenašiel.
Môj dojem je, že nevieš ako funguje make (napr. čo robia parametre, ktoré si mu dal), nemáš skúsenosť s programovaním a zvolil si si pre začiatok dosť pokročilú tému. Začni s niečím ľahším, alebo sa pusti do študovania dokumentácie.
Tiskni Sdílej: