Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
http://icecast2.play.cz:8000/Radio4U256.mp3
a kdyz chci "skladbu" s timto radiem prehrat tak do logu skoci jen chybova hlaska:
decoder_thread: curl failed: The requested URL returned error: 404
Pritom adresa je funkcni - pod Windows v programu AIMP mi to prehrava vpohode, takze s adresou problem neni.
Kdyz si do MPD playlistu dam podobne radio : http://icecast6.play.cz:80/dance-radio192.mp3
tak to prehrava bez problemu
Tak ted nevim, co muze byt za problem. Myslim, ze kontatovat ono radio nema smysl, se mi s linuxem akorad vysmejou
Řešení dotazu:
> User-Agent: curl/7.26.0
> Host: icecast2.play.cz:8000
> Accept: */*
>
* additional stuff not fine transfer.c:1037: 0 0
* HTTP 1.0, assume close after body
< HTTP/1.0 200 OK
< Content-Type: audio/mpeg
< icy-br:256
< ice-audio-info: ice-samplerate=44100;ice-bitrate=256;ice-channels=2
< icy-br:256
< icy-description:1. Radio s hity 90. let
< icy-genre:90s
< icy-name:Radio 4U
< icy-pub:1
< icy-url:http://www.radio4u.cz
< Server: Icecast 2.3.2-kh29
< Cache-Control: no-cache
< Expires: Mon, 26 Jul 1997 05:00:00 GMT
< Pragma: no-cache
<
0 0 0 0 0 0 0 0 --:--:-- --:--:-- --:--:-- 0{ [data not shown]
100 1594k 0 1594k 0 0 33170 0 --:--:-- 0:00:49 --:--:-- 31706
a dale stahuje data --- pouzil jsem presmerovani do souboru abych neco stacil precist ..
Takze curl sam neco stahuje ...
Skús sa pozrieť pustiť rádio, ktoré nemá koncovku mp3
Zkoušel jsem a mě to funguje. Nevím jak přidáváš do playlistu, ale když já vytvořím soubor nazev_radia.m3u a do něj dam nasledující radky (muze byt i jenom odkaz ale neni to uplne koser podle formatu):
-------------------
#EXTM3U
#EXTINF:-1,pok
http://icecast2.play.cz:8000/Radio4U256.mp3
--------------------
pak spustim pro jistotu:
$mpc update
a je to tam a hraje to. Druhá možnost, myslím že o něco lepší, je použít pls formát. Tohle jsem ale na rychlo zkusil a funguje to. Jestli s mpd zacinas a nevis, kde je adresar s playlisty tak
cat /etc/mpd.conf | grep playlist_directory
ale to je asi zbytecne zminovat. (mpd version: 0.16.0)
R.
Není zač, kdysi jsem nad tím strávil dost času; tak se můžu podělit. Jinak do toho souboru se nechá narvat i víc odkazů. Pak se tě načtou všechna rádia z jednoho souboru. Asi před rokem a půl mi na tomhle formátu vadilo (možná už to funguje jinak), že se v ncmpc zobrazoval link místo definovaného názvu. Pro víc rádií v playlistu pak z toho byl hezkej guláš a člověk musech chvilku přemýšlet, aby si zapnul rádio podle adresy. Tímhle nešvarem netrpěl formát pls, který vždy zobrazil název, který sis tam zadal za Title (tedy pokud Title neposílal server). Dám sem pro úplnost ještě ukázku svého pls souboru Radia.pls, se kterým se jinak pracuje obdobně.
----------------------
[playlist]
File1=http://amp1.cesnet.cz:8000/cro2-256.ogg
Title1=ČR2-Praha
Length1=-1
File2=http://amp1.cesnet.cz:8000/cro3-256.ogg
Title2=ČR3-Vltava
Length2=-1
File3=http://amp1.cesnet.cz:8000/cro1-256.ogg
Title3=ČR1-Radiožurnál
Length3=-1
File4=http://listen.radionomy.com/radio-mozart
Title4=Radio Mozart
Length4=-1
NumberOfEntries=4
Version=2
--------------------
version=2 už nevím proč tam mám, asi tam bejt nemusí. A to je asi celá věda s rádiem v MPD. Vyzkoušel jsem už hodně přehrávačů, ale vždycky jsem se k MPD vrátil. Nastavení bývá trochu složitější, ale pak je to jistota. Snad jediné co mi trochu chybí je možnost přehrávat rtmp stream, ale to už bych chtěla asi moc. Tak ať ti slouží jak má.
R.
Vyzkoušel jsem už hodně přehrávačů, ale vždycky jsem se k MPD vrátil.Tak teď nevím, jestli máš koule, nebo i velká prsa..
Snad jediné co mi trochu chybí je možnost přehrávat rtmp stream, ale to už bych chtěla asi moc.
... ještě jsem zi vzpomněl, že pls formát byl v ncmpc a v ncmpcpp nějak divně podporován a nezobrazil se nebo nešel načíst v menu F3 -- prostě nebylo jak dostat rádia do seznamu skladeb. Naštěstí mpc si s tím dokázal poradit, stačílo napsat:
$mpc load Radia.pls
a pak jen oteřít ncmpc a bylo to tam, a světe div se, šlo to i přehrát. Vzhledem k tomu, že jsem poslouchal rádia z devadesáti procent, tak jsem měl tento příkaz ve skriptu před spuštěním přehrávače. Aby se to nenačetlo vícekrá, tak jsem tam měl také nějakou podmínku, která koukala jestli jsou rádia smáznutá či nikoliv, k tomu se hodí
$ mpc playlist
a konečně pro smazání playlistu se může hodit
$mpc clear
jinak
$mpc help
prozradí víc. Tak to jen pro úplnost co by se mohlo ještě někomu šiknout.
R.
Tiskni
Sdílej: