V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
pouzivame vzdialeny pristup k jednemu notebooku, ktory ma v sebe pripojeny USB 3G modem do siete operatora. Notebook chceme (docasne) pouzivat ako failsafe pripojenie do infrastruktury z vonka pre pripad havarie na primarnych strojoch. Vsetko by bolo pekne pouzitelne, keby bolo mozne nejakym softverovym sposobom simulovat unplug/plug-in tohto modemu, nakolko po odpojeni od internetu sa zariadenie tvari ako disconnected:
~# nmcli -p dev list =============================================================================== Device details =============================================================================== GENERAL.DEVICE: ttyUSB0 GENERAL.TYPE: gsm GENERAL.DRIVER: option1 GENERAL.HWADDR: unknown) GENERAL.STATE: disconnected ------------------------------------------------------------------------------- CAPABILITIES.CARRIER-DETECT: no CAPABILITIES.SPEED: unknown -------------------------------------------------------------------------------Pouzivany modem:
Bus 002 Device 002: ID 12d1:1003 Huawei Technologies Co., Ltd. E220 HSDPA Modem / E230/E270/E870 HSDPA/HSUPA Modem
To znamena, ze v momentalnom stave (GENERAL.STATE: disconnected) nedokazem znovu pouzit modem na pripojenie sa do 3G siete:
~# nmcli con up uuid e8f2e880-dcf6-44f2-83d2-d6b573c1384f iface ttyUSB0
Error: No suitable device found: device 'ttyUSB0' not compatible with connection 'ISP Default'.
Viete niekto odporucit utilitu/sposob, ktory by znovupripojenie USB modemu softverovo zabezpecil bez toho, aby som ja musel utekat k notebooku a replugnut fyzicky modem? :)
vdaka!Řešení dotazu:
[ 710.849792] option: option_instat_callback: error -108 [ 710.851048] option1 ttyUSB2: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB2 [ 710.851083] option 3-1:1.0: device disconnected [ 710.852660] option1 ttyUSB1: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB1 [ 710.852828] option 3-1:1.1: device disconnected [ 710.964094] usb 3-1: reset full speed USB device using uhci_hcd and address 2 [ 711.107091] option 3-1:1.1: GSM modem (1-port) converter detected [ 711.107295] usb 3-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0 [ 711.107435] option 3-1:1.0: GSM modem (1-port) converter detected [ 711.107580] usb 3-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB1a modem je opat k dispozicii :)
takze velka vdaka :)
Tiskni
Sdílej: