V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
menuentry "Lubuntu_12.10_amd64" { set iso="/ISO/lubuntu-12.10-desktop-amd64.iso" set gfxpayload=keep loopback loop $iso linux (loop)/casper/vmlinuz iso-scan/filename=$iso boot=casper locale=sk_SK quiet splash -- initrd (loop)/casper/initrd.lz } menuentry "Memtest86+" { linux16 /ISO/memtest-420.bin }Problém je že ta časť s Lubuntu samozrejme neplatí pre iné distribúcie. Každé distro má svoje parametre štartu a štartovaciu ponuku. Takto musím pracne pre každé distro zisťovať parametre štartu. Používam: Hardware Detection Tool, Hirens Boot CD, a ďalšie nástroje. Existuje nejaká možnosť, aby Grub2 spustil z ISO súboru priamo zavádzač aj s jeho ponukou? Navonok by to teda vyzeralo ako keby som ISO bootoval z cd mechaniky. Následne by som si z oreginálnej ponuky na "cd" (iso) vybral čo potrebujem a to by sa spustilo. V prípade že to nieje možné: Dala by sa pre každé ISO vyrobiť partícia kam by sa obsah iso súboru zapísal cez "dd" aj so zavádzačom? Tento by sa potom spúšťal z hlavného menu Grub2 v MBR? Skúšal som googliť - asi by to mal zvládnuť parameter "chainloader +1" spolu s "loop" prípadne "memdisk":
menuentry "Hirens_Boot_CD" { set iso="/ISO/Hirens.BootCD.15.2.iso" loopback loop $iso set root=(loop) chainloader +1 } menuentry "Hardware_Detection_Tool" { linux16 /memdisk iso initrd16 /ISO/hdt-0.5.2.iso }Nejako to nefunguje. Grub vypíše buď že nenašiel súbor alebo že mám najprv zaviesť kernel. Taktiež by som potreboval štartovať aj img súbory 1,44" FDD so starým dosom. Ďakujem
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: