Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Dec 24 12:09:12 howard kdm[3409]: X server for display :0 terminated unexpectedly Dec 24 12:09:12 howard polkitd(authority=local): Unregistered Authentication Agent for unix-session:/org/freedesktop/ConsoleKit/Session4 (system bus name :1.185, object path /org/kde/PolicyKit1/AuthenticationAgent, locale cs_CZ.UTF-8) (disconnected from bus) Dec 24 12:09:12 howard systemd-logind[767]: Removed session 5. Dec 24 12:09:12 howard acpid: 1 client rule loaded Dec 24 12:09:12 howard dbus-daemon[826]: **** /proc/self/mountinfo changed Dec 24 12:09:12 howard kernel: [ 919.205314] ALSA hda_eld.c:337 HDMI: ELD buf size is 0, force 128 Dec 24 12:09:12 howard kernel: [ 919.205333] ALSA hda_eld.c:356 HDMI: invalid ELD data byte 0 ec 24 12:09:15 howard systemd-logind[767]: New session 6 of user howard. Dec 24 12:09:15 howard systemd-logind[767]: Linked /tmp/.X11-unix/X0 to /run/user/howard/X11-display. Dec 24 12:09:17 howard dbus-daemon[826]: dbus[826]: [system] Activating service name='org.kde.powerdevil.backlighthelper' (using serviceh elper) Dec 24 12:09:17 howard dbus[826]: [system] Activating service name='org.kde.powerdevil.backlighthelper' (using servicehelper) Dec 24 12:09:17 howard dbus-daemon[826]: no kernel backlight interface found Dec 24 12:09:17 howard dbus-daemon[826]: dbus[826]: [system] Successfully activated service 'org.kde.powerdevil.backlighthelper' Dec 24 12:09:17 howard dbus[826]: [system] Successfully activated service 'org.kde.powerdevil.backlighthelper' Dec 24 12:09:19 howard pulseaudio[9514]: [pulseaudio] pid.c: Stale PID file, overwriting. Dec 24 12:09:29 howard dbus-daemon[826]: **** /proc/self/mountinfo changed Dec 24 12:09:33 howard sudo: howard : TTY=pts/3 ; PWD=/home/howard ; USER=root ; COMMAND=/usr/bin/mc Dec 24 12:09:34 howard pulseaudio[9816]: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running. Dec 24 12:09:35 howard pulseaudio[9829]: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running. Dec 24 12:09:35 howard polkitd(authority=local): Registered Authentication Agent for unix-session:/org/freedesktop/ConsoleKit/Session5 (s ystem bus name :1.226 [/usr/lib64/kde4/libexec/polkit-kde-authentication-agent-1], object path /org/kde/PolicyKit1/AuthenticationAgent, l ocale cs_CZ.UTF-8)Co s tím?
/var/log/Xorg.0.log ? Prilozeny log vela veci neukazal a ak nebude nic rozumne ani v Xorg.0.log, tak ja by som skusil pustit terminal cez strace -f -o logfile ... & a pozrel vystup. Bude to tak 50:50, ale aspon nejaky naznak to moze ukazat. Na zaciatok to bude lepsie ako studovat strace celeho Xorg servra.
[ 1110.889] [ 1110.889] Backtrace: [ 1110.889] 0: /usr/bin/Xorg (xorg_backtrace+0x36) [0x564656] [ 1110.889] 1: /usr/bin/Xorg (0x400000+0x168389) [0x568389] [ 1110.889] 2: /lib64/libpthread.so.0 (0x7f40f81b5000+0xf140) [0x7f40f81c4140] [ 1110.889] 3: /usr/lib64/libpixman-1.so.0 (0x7f40f7f2e000+0x72dcd) [0x7f40f7fa0dcd] [ 1110.889] 4: /usr/lib64/libpixman-1.so.0 (0x7f40f7f2e000+0x7313f) [0x7f40f7fa113f] [ 1110.889] 5: /usr/lib64/libpixman-1.so.0 (pixman_blt+0x52) [0x7f40f7f386b2] [ 1110.889] 6: /usr/lib64/xorg/modules/libfb.so (fbCopyNtoN+0x2c9) [0x7f40f4363be9] [ 1110.889] 7: /usr/lib64/xorg/modules/glesx.so (0x7f40f18a6000+0x8262d) [0x7f40f192862d] [ 1110.889] 8: /usr/lib64/xorg/modules/glesx.so (0x7f40f18a6000+0x84736) [0x7f40f192a736] [ 1110.889] 9: /usr/bin/Xorg (0x400000+0xf6729) [0x4f6729] [ 1110.889] 10: /usr/bin/Xorg (0x400000+0xbf5a5) [0x4bf5a5] [ 1110.889] 11: /usr/bin/Xorg (0x400000+0xc03f6) [0x4c03f6] [ 1110.889] 12: /usr/bin/Xorg (0x400000+0xbedac) [0x4bedac] [ 1110.890] 13: /usr/bin/Xorg (0x400000+0x5f9b6) [0x45f9b6] [ 1110.890] 14: /usr/bin/Xorg (MapWindow+0x17c) [0x4626ec] [ 1110.890] 15: /usr/bin/Xorg (0x400000+0x331b0) [0x4331b0] [ 1110.890] 16: /usr/bin/Xorg (0x400000+0x38891) [0x438891] [ 1110.890] 17: /usr/bin/Xorg (0x400000+0x27965) [0x427965] [ 1110.890] 18: /lib64/libc.so.6 (__libc_start_main+0xf5) [0x7f40f7063455] [ 1110.890] 19: /usr/bin/Xorg (0x400000+0x27c3d) [0x427c3d] [ 1110.890] [ 1110.890] Segmentation fault at address 0x7f40da3e1000 [ 1110.890] Fatal server error: [ 1110.890] Caught signal 11 (Segmentation fault). Server aborting [ 1110.890] [ 1110.890] Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.x.org for help. [ 1110.890] Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. [ 1110.890] [ 1110.890] (II) evdev: Power Button: Close [ 1110.890] (II) UnloadModule: "evdev" [ 1110.891] (II) evdev: Power Button: Close [ 1110.891] (II) UnloadModule: "evdev" [ 1110.891] (II) evdev: Chicony USB Keyboard: Close [ 1110.892] (II) UnloadModule: "evdev" [ 1110.892] (II) evdev: Chicony USB Keyboard: Close [ 1110.892] (II) UnloadModule: "evdev" [ 1110.896] (II) evdev: Logitech USB RECEIVER: Close [ 1110.896] (II) UnloadModule: "evdev" [ 1110.896] (II) AIGLX: Suspending AIGLX clients for VT switch [ 1110.897] (II) fglrx(0): Backup framebuffer data. [ 1110.910] (II) fglrx(0): Backup complete. [ 1110.910] (EE) fglrx(0): PPLIB: swlPPLibNotifyEventToPPLib() failed! [ 1110.910] (EE) fglrx(0): ulEventType = 00000023, ulEventData = 00000001 [ 1111.523] Server terminated with error (1). Closing log file.Dal bych sem jeste Xorg.0.log, ale je strasne dlouhy a pripada mi, ze tam jsou normalni hlasky o nabihani a zadne errory uz. Zkousel jsem strace -f -o /tmp/logfile konsole, bohuzel mi to ani jednou nespadlo, takze log je k nicemu, druha vec, ze ten log ma skoro mega a to jsem ho jenom otevrel, udelal par enteru a zavrel, takze nevim, jestli se v tom nekdo vyzna.
strace -f -o /tmp/logfile konsole (je uvedeno na dvou mítech jak v "obecné" tak v "Uživatelské akce" kartách).
10297 shmctl(12845085, IPC_RMID, 0) = 0
10297 write(4, "\1\0\0\0\0\0\0\0", 8) = 8
10297 write(4, "\1\0\0\0\0\0\0\0", 8) = 8
10297 write(4, "\1\0\0\0\0\0\0\0", 8) = 8
10297 write(4, "\1\0\0\0\0\0\0\0", 8) = 8
10297 poll([{fd=8, events=POLLIN|POLLOUT}], 1, -1) = 1 ([{fd=8, revents=POLLIN|POLLOUT}])
10297 recvfrom(8, "\226\0\336\3\32\0\240\6\32\0\240\6\0\0\0\0\254\3\27\0\322\3<\2\0\0\0\0\0\0\0\0", 4096, 0, NULL, NULL) = 32
10297 writev(8, [{"\234\7\2\0\33\0\240\6\22\0\n\0\32\0\240\6\206\1\0\0\206\1\0\0\10\1\0\0\20\0\0\0"..., 112}, {NULL, 0}, {"", 0}], 3) = 112
10297 recvfrom(8, 0x1ac1094, 4096, 0, 0, 0) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
10297 recvfrom(8, 0x1ac1094, 4096, 0, 0, 0) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
10297 write(4, "\1\0\0\0\0\0\0\0", 8) = 8
10297 close(11) = 0
10297 close(10) = 0
10297 poll([{fd=8, events=POLLIN|POLLOUT}], 1, -1) = 1 ([{fd=8, revents=POLLOUT}])
10297 writev(8, [{"\27\7\2\0<\1\0\0", 8}, {NULL, 0}, {"", 0}], 3) = 8
10297 poll([{fd=8, events=POLLIN}], 1, -1) = 1 ([{fd=8, revents=POLLIN|POLLERR|POLLHUP}])
10297 write(2, "konsole: Fatal IO error: client "..., 39) = 39
10297 sendmsg(6, {msg_name(0)=NULL, msg_iov(2)=[{"l\1\1\1v\0\0\0\10\0\0\0\177\0\0\0\1\1o\0\25\0\0\0/org/fre"..., 144}, {"q\0\0\0type='signal',path='/KBookma"..., 118}], msg_controllen=0, msg_flags=0}, MSG_NOSIGNAL) = 262
10297 sendmsg(6, {msg_name(0)=NULL, msg_iov(2)=[{"l\1\1\1{\0\0\0\t\0\0\0\177\0\0\0\1\1o\0\25\0\0\0/org/fre"..., 144}, {"v\0\0\0type='signal',path='/KBookma"..., 123}], msg_controllen=0, msg_flags=0}, MSG_NOSIGNAL) = 267
10297 msync(0x7fd7cd6d9000, 10547304, MS_ASYNC|MS_INVALIDATE) = 0
10297 munmap(0x7fd7cd6d9000, 10547304) = 0
xterm -fa Monospace) zlobí. Jakou verzi xorg-serveru máte? Mám zkušenost, že 1.13 má něco mezi pangem, XFreeType a pixmanem rozbitého.
zypper dup.

- tak bych porad jel spokojene na 12.1, ktere fungovalo skvele.
Tiskni
Sdílej: