Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobrý den,
Jsem začátečník v Linuxu a rozhodl sem se utábořit v Arch Linuxu, potažmo Linux Bridge.. Sice budou mnozí z vás namítat, že to pro začátečníka není dobrá volba, ale našel sem si přímou poddistribuci "Linux Bridge", což má být out-of-the-box..
Vcelku hezká instalace, ale po nainstalování OS jediný vrásek: nemá Pacman-gui, tedy mnou oblíbený správce softwaru "PacmanXG4" který sem viděl u Cinnarchu.
K jeho funkčnosti je ještě potřeba "Yaourt" který se napojí na AUR - ofificiální repozitáře v Arch linuxu..
Zkoušel sem to vyřešit pomocí příkazového řádku, ale bezúspěšně.. Najde se mezi vámi nějaký Guru co poradí?? Ono to asi nebude tak komplikovaný, jen mi ta příkazová řádka ještě tolik nechutí..
Jinak zvolil sem grafické rozhraní Xfce..
příkazy:
pacman -S pacmanxg4
pacman -U (vložený link pro stažení z AUR nebo cesta ke složce v počítači se staženým archivem)
Pacman mi stáhl archiv z linku, ale odmítl ho otervřít, prý poškozený archiv a chybný pgp podpis, přitom se jedná přímo o repozitář AUR..
ani jedno a obdobně instalace Yaourt nefunguje.. Mohl by mi někdo popsat stručněji postup instalace "PacmanXG4"?
Předem děkuji...
Tímto postupem pacmanxg4 bohužel nainstalujete. Na AURu je k dispozici příslušný "balíček", který nainstalujete takto.
tar xvf pacmanxg4-bin.tar.gz cd pacmanxg4-bin makepkg -c
su -c "pacman -U pacmanxg4-bin-4.13.10-1-x86_64.pkg.tar.xz"
V seznamu závislostí yaourt není, tudíž jej není nutné instalovat - instaloval by se ale stejným způsobem. Příkaz pacman -U se sice používá k ručnímu zadání cesty k balíčku, musí ale jít skutečně o balíček ve formátu, kterému rozumí pacman. Takové balíčky na AURu nejsou, AUR obsahuje pouze tzv. PKGBUILDy (a někdy i další soubory). PKGBUILD je předpis, podle kterého ABS (Arch Build System) balíček sestaví. O ABS si můžete přečíst na Arch Wiki.
# stahnout definici balíčku (PKGBUILD apod.) : wget -c https://aur.archlinux.org/packages/pa/pacmanxg4-bin/pacmanxg4-bin.tar.gz # rozbalime tar xvfz pacmanxg4-bin.tar.gz cd pacmanxg4-bin # vytvorime balicek makepk # nainstalujeme balicek jako root sudo pacman -U pacmanxg4-bin-4.13.10-1-x86_64.pkg.tar.xz
# pridame si repo, ktere obsahuje nastroj yaourt : nano /etc/pacman.conf ... [archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/$arch # provedeme update db pacman -Sy # nainstalujeme yaourt : pacman -S yaourt # pomocí yaourt nainstalujeme pacmanxg, nejdrive ale zjistime, jake mame moznosti (vyhledame, co je vsechno dostupne v AUR): yaourt -Ss pacmanxg # nyni si vybereme balicek, ktery nam bude vyhovovat nejlepe a ten nainstalujeme : yaourt -S pacmanxg4-binZdar Max
Please add $EDITOR to your environment variablesTakže do "~/.bashrc" stačí u konkrétního uživatele vložit :
export EDITOR="nano"Hláška :
Na zařízení není volné místoJe snad myslím také velmi jasná, ne?
Tiskni
Sdílej: