Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Máte pravdu, že pam_unix do utmp nezapisuje. Jen posílá hlášení do syslogu.
Já mám display manager jen na jednom stroji, a tam mi GDM-2 (nebo něco jiného) záznamy dělá.
Zajímavé je, že /var/run/utmp a /var/log/wtmp obsahují jiná data. Budu to muset prozkoumat.
Tak utmp je právě přihlášení uživatelé, wtmp je historie relací. PAM tam nezapisuje (ale třeba pam_limits odtamtud čte). Zápis má provádět přihlašovací program (login, display manager).
Existuje program sessreg, který zápis obstarává za display manager. Ale třeba GDM-2 jej nepoužívá, dělá si to po svém:
GDM 2.18 and earlier would run the X serversessreg
program from the default GDMPreSession
andPostSession
scripts. Starting with GDM 2.20, GDM interacts with the UTMP and WTMP databases directly and supports the following configuration options.
auth,authpriv.* /var/log/auth.log
Ešte môžeš vyskúšať, utilitu sac
. Je to priamo pre čítanie prihlasovacích údajov z /var/log/utmp. Neviem aká je tam presnosť ale ako obecný prehlad by to mohlo stačiť. Na debiane som zatiaľ nemal problém s tým, že by tam chýbal nejaký zápis. Gnome zrejme zapisuje do týchto záznamov. Je možnosť, že niektoré veci nezaznamená.
Iná možnosť je použiť nastavenie logovacieho daemon. Napríklad logovonie s prioritou debug,info,notice ako samostatné nastavenie s filtrom na zdrojovú informáciu grafického login manažera.
Tiskni
Sdílej: